Cengiz Ünder Kariyer Sezonunda

Türkiye Milli Futbol Takımı’nın son yıllardaki en büyük yıldızlarından olan Cengiz Ünder, Marsilya formasıyla kariyer sezonu geçiriyor.

Ay yıldızlı milli takım formamızı 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda da terleten Cengiz Ünder, Fransız ekibi Olimpik Marsilya ile harika bir sezon geçiriyor.

Kariyerine hızlı bir başlangıç yapan ve Altınordu altyapısında önce İstanbul Başakşehir’e sonra ise rekor bir transfer bedeliyle İtalya Serie A ekiplerinden Roma’ya transfer olan Cengiz Ünder, son dönemde düşüşe geçmişti.

Yaşadığı üst üste sakatlıklar yüzünden iyi başladığı Roma kariyeri ne yazık ki istenildiği gibi devam etmemişti. Yaşadığı sakatlıkların sürekli Cengiz’in formunu yükselttiği zamanlara denk gelmesi ise milli yıldızımız için hayli talihsiz süreçlerdi.

Buna karşın kariyeri boyunca hiç kimse onun yeteneklerinden şüphe etmedi. Öyle ki yaşanan bunca sakatlığa rağmen Avrupa’nın üst düzey takımları onu kadrolarına katmak istiyorlardı.

2020 yılında İngiltere Premier League’de Leicester City tarafından tercih edilmesi de bunun en güzel örneğiydi. Bir başka milli yıldızımız Çağlar Söyüncü’nün de forma giydiği Leicester City onu, 1 yıllık satın alma opsiyonuyla kiralamıştı.

Leicester City kariyerine de iyi başlayan oyuncumuz yine sakatlandığında ise bu hikayenin de yarım kalacağı anlaşılmıştı.

Olimpik Marsilya Tertemiz Bir Sayfa

cengiz ünder

2021 – 2022 sezonu başında Roma’ya dönen Cengiz Ünder, A Milli Futbol Takımımızın yaşadığı çok kötü Euro 2020 sonrasında çok moralsizdi.

Hatırlanacağı üzere Türkiye Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda 0 puan alarak turnuvanın en kötü takımı olmuş ve hatırlamak istemeyeceğimiz bir şekilde kayıtlara geçmişti.

Sezonun büyük bölümünde sakat olmasına rağmen Cengiz de o turnuvada milli formayı giymiş fakat tıpkı takımın geri kalanı gibi istediklerini bir türlü gerçekleştirememişti.

Roma Teknik Direktörü Jose Mourinho, Cengiz’i kadroda düşünmediği açıkça ifade ederek ona kulüp aranması talimatını vermişti. Cengiz gibi değerli bir oyuncuyu almak isteyen kulüpler bir hayli fazlaydı. Milli yıldızımız ise o takımlar arasında Fransa Ligue 1 temsilcisi Olimpik Marsilya’yı seçti.

Bu seçimde Marsilya Teknik Direktörü Jorge Sampaoli’nin etkisi de çok büyüktü.

Cengiz Ünder Gol Rekorunu Kırdı

Cengiz Ünder için Olimpik Marsilya bembeyaz bir sayfaydı. Ateşli taraftarları, başarılarla dolu olan tarihi ile birlikte Fransız ekibi hala Avrupa’daki saygın yerini koruyordu.

Jorge Sampaoli de milli yıldızımızı çok istemişti üstelik. Bu transferde yer alan yaklaşık 9 milyon euroluk zorunlu satın alma bedeli de Olimpik Marsilya ligde kaldığı sürece devam edecekti üstelik.

Tüm bu parametreler bir araya gelince milli oyuncumuz nihayet aradığı huzurlu ortamı buldu. Bu huzur onun performansına da yansıdı ve henüz sezon bitmeden kariyer rekoru geldi.

Geçmişte İstanbul Başakşehir ile bir sezonda 9 gol atan ve kariyerindeki en yüksek sayıya ulaşan Ündertaker, daha sezon devam ederken Olimpik Marsilya formasıyla 10 gole ulaştı.

Ligue 1’de 8, Avrupa Ligi’nde 1 ve Fransa Kupası’nda 1 gol atan oyuncumuz, kariyer sezonunu yaşadı.

Bu performans 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası hazırlıkları aşamasında milli takımımıza da ümit verdi.

Böyle devam et Cengiz!