Christian Eriksen Hayata Futbolla Döndü

EURO2020’de Danimarka ile sahaya çıktığı maçın ilk yarısında kalp krizi geçirerek ölümden dönen Christian Eriksen, son dönemlerin en güzel futbol öykülerinden birini yazmaya devam ediyor. 30 yaşındaki başarılı oyuncu yaşadığı onca sıkıntıdan sonra geri döndüğü futbolda hem kulüp düzeyinde hem de Milli Takım düzeyinde oldukça başarılı bir performans göstermeye devam ederken, Danimarka Milli Takımı ile oynadığı son maçta attığı golün kendisi adına çok önemli olduğunu belirtmek yanlış olmaz.

Başarı Öyküsü

Futbol tarihinin en ilginç ve ilham verici öykülerinden birisi Danimarka’nın başarılı oyuncusu Christian Eriksen tarafından yazılmaya devam ediyor.

Başarılı oyuncu, 2020 Avrupa Şampiyonası’nda Danimarka ile Finlandiya arasında oynanan maçın 44’üncü dakikasında kalp krizi geçirerek tüm futbol camiasının yüreğini ağzına getirmişti. Sahada yapılan ilk müdahale ve hastanede yapılan müdahaleler neticesinde hayata geri döndürülen Eriksen, uzun bir süre sahalardan uzak kaldıktan sonra Brentford forması ile futbola geri dönmüştü.

Oyuncunun Milli Takım kariyerine de kulüp kariyerine de dair sorgulamalar bulunuyordu. Bununla birlikte yıldız On Numara gösterdiği performansla birlikte kendisine dair endişelerin yersiz olduğunu göstermeye devam ediyor.

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Brentford’da gösterdiği başarılı performansla birlikte daha büyük takımların dikkatini dahi çeken Eriksen, şu ana kadar 4 maçta forma giydi ve bu maçlarda 1 gol ve 1 asistlik katkı sağlamayı başardı. Başarılı oyuncunun Danimarka Milli Takımı ile oynadığı Sırbistan maçında attığı golse futbol tarihinin en anlamı gollerinden birisiydi.

Dramatik Gol

Milli Takım forması altında uzun bir süredir forma giyemeyen Eriksen, ülkesinin formasını tekrar giyebilmek için 287 gün beklemişti. Danimarka ile Hollanda arasında oynanan müsabakada oyuna girdikten sadece 2 dakika sonra attığı golle formayı ne kadar özlediğini de gösteren Eriksen, Sırbistan ile oynanan hazırlık maçında da rakip fileleri sarsmayı başardı.

Bununla birlikte Sırbistan karşısında atılan golün değeri çok büyüktü. Zira bu gol başarılı oyuncunun kalp krizi geçirdiği stat olan Parken Stadı’nda geldi. 290 gün sonra bir kez daha Parken’da boy gösteren Danimarkalı oyuncu attığı golle hayatının en büyük dramını yaşadığı stadı selamlamış oldu.

Kelimenin tam anlamıyla bir başarı öyküsü yazmaya devam eden Eriksen’in bu başarısının belgesellere ve filmlere konu olabilecek tarzda olduğunu dile getirmek yanlış olmaz. Başarılı oyuncunun futbol kariyerinin bittiği düşünülürken yaptığı bu geri dönüş ve gösterdiği performans gerçekten takdire şayan.

Öte yandan benzer kalp sorunları nedeniyle futbolu bırakmak zorunda kalan Sergio Agüero’nun da Eriksen’in yaşadığı sorunlardan sonra geriye dönmüş olmasından ilhamla futbola dönmek istediği iddia ediliyor.

Futbolun efsanelerinden birine dahi ilham verecek kadar büyük bir başarı öyküsü yazan Eriksen adına kariyerin nasıl ve nerede devam edeceği ise çok büyük merak konusu.