Christian Eriksen Kendine Şaşırıyor

2020 Avrupa Şampiyonası’nda tüm futbol kamuoyunun yüreklerini ağzına getiren Christian Eriksen, Danimarka ile Finlandiya arasında oynanan maçın 44’üncü dakikasında bir anda yere yığılmıştı. Saha içerisinde kalp krizi geçirdiği anlaşılan oyuncu uzun bir süre tedavi gördü. Kalbine takılan cihaz nedeniyle Inter ile sözleşmesini feshetmek zorunda kalan 28 yaşındaki oyuncu, ara transfer döneminin son günlerinde İngiliz ekibi Brentford ile sözleşme imzalamıştı. Brentford’un oynadığı hazırlık maçlarında uzun bir aradan sonra topa dokunan Eriksen, maçlarda gösterdiği performansın kendisini bile şaşırttığını dile getirdi.

Beklenmedik Performans

Futbol, birçok öyküye ve mucizeye ev sahipliği yapan bir oyun olarak bu durumun son örneklerinden birini 2020 Avrupa Şampiyonası’nda gösterdi.

Grup aşamasında Danimarka ile Finlandiya arasında oynanan maçın 44’üncü dakikasında dünyaca ünlü orta saha Christian Eriksen bir anda yere yığılmıştı. 28 yaşındaki oyuncunun saha içinde kalp krizi geçirdiği anlaşılmıştı. Uzun bir süre tedavi gören oyuncunun kalbine bir cihaz takıldı.

Serie A kuralları çerçevesinde bu cihazla futbol oynamasına müsaade edilmeyen Eriksen, Inter ile olan sözleşmesini bu nedenle feshetmek zorunda kalmıştı. Ara transfer döneminin son günlerinde İngiliz temsilcisi Brentford ile sözleşme imzalayan 28 yaşındaki on numara, hâlâ yüksek seviyede bir futbol maçında oynamadı.

Yaşadığı kötü olaydan sonra oynayacağı ilk resmi maçı heyecanla bekleyen Eriksen, geçtiğimiz günlerde Brentford resmi sitesine açıklamalarda bulundu. İngiliz temsilcisinin Rangers ile oynadığı hazırlık maçında 80 dakika sahada kalan ve 2-2 biten maçta takımının gollerini atan Eriksen, gösterdiği performansın kendisini de şaşırttığını ifade etti.

Çok fazla çalıştığını ancak bu kadar iyi hissedeceğini kendisinin de beklemediğini belirten Eriksen, vücudunun futbola geri dönüşünde bu kadar iyi bir tepki vermesine çok şaşırdığını dile getirdi. Çok iyi hissettiğini ve Rangers karşısında oynanan maçın oldukça zorlu olmasına rağmen sahada bulunmaktan keyif aldığını sözlerine ekleyen Eriksen için işler yolunda gidiyor.

Brentford ile henüz resmi bir maça çıkmayan Christian Eriksen, heyecanla ve umutla hocası Thomas Frank’in kendisini bir maç günü kadrosuna yazmasını bekliyor.

Farklı Örnek

Christian Eriksen’in kadar korkutucu bir olay yaşamadı ama Arjantin’in efsanevi yıldızı Sergio Agüero’nun yaşadığı sorunlar 33 yaşında futbol kariyerinin bitmesine neden oldu.

Barcelona formasıyla oynadığı maçta rahatsızlanan Agüero, doktorların yaptığı tetkiklerden sonra futbolu bırakmak zorunda kaldı. Yaşadığı sorunların etkisini atlatmakta Eriksen kadar pozitif olamayan Agüero, geçtiğimiz günlerde çok çarpıcı bir açıklama yapmıştı.

Artık hızlı koşabileceğine dair kuşkuları olduğunu ifade eden Agüero, futbol izleyemediğini ve denk geldiği zamanlarda kendini çok kötü hissettiğini belirtti.

Benzer sorunları yaşayan iki önemli oyuncudan biri artık sahalara dönmek için gün sayarken, diğeri Katar’daki Dünya Kupası’nda teknik ekipte görev almaya yönelik düşünceler içine girdi. Futbol her ne yaşanırsa yaşansın böyle bir tutku.