Christian Eriksen Yeşil Sahalara Geri Döndü

2020 Avrupa Şampiyonası’nda Finlandiya ile Danimarka arasında oynanan maçta bir anda yere yığılarak tüm futbol kamuoyunun yüreğini ağzına getiren Christian Eriksen, o gün geçirdiği kalp krizinden 8 ay sonra yeşil sahalara geri dönmenin mutluluğunu yaşıyor. Danimarkalı On Numara, ara transfer döneminin son gününde sözleşme imzaladığı İngiliz temsilcisi Brentford ile Newcastle United arasında oynanan maçın ikinci yarısında oyuna girerek bir mucizenin öznesi olmayı başardı.

Alkışlar Eriksen’e

Umudun ve inadın üstünden gelemeyeceği çok az şey var ve Christian Eriksen bu inancı bizlere göstererek futbolun aslında ne kadar hayata dair bir oyun olduğunu bir kez daha kanıtladı.

2020 Avrupa Şampiyonası’nda oynanan Finlandiya-Danimarka maçının 44’üncü dakikasında kalp krizi geçirerek yere yığılan Danimarkalı yıldız, sonradan 5 dakikalığına bu dünyadan ayrıldığını ifade ettiği olaydan 8 ay sonra ilk resmi maçına çıktı.

Bir dizi operasyon ve tetkik sonrasında kalbine takılan cihazla birlikte futbol antrenmanlarına başlayan 28 yaşındaki oyuncu, ara transfer döneminde Brentford’a imza atmıştı. İngiliz temsilcisinin herhangi bir resmi maçında forma giyebilmek adına bir süre bekleyen Eriksen, 26 Şubat tarihinde oynanan Newcastle United maçının ikinci yarısında oyuna alındı.

Kelimenin tam anlamıyla bir futbol mucizesine imza atan 28 yaşındaki On Numara, taraftarların tamamı tarafından ayakta alkışlandı. Dile kolay belki de hayatına mal olacak bir olaydan sonra sadece 8 ay içerisinde toparlanan ve futbola dair bir inatla sahalara dönmek için gecesini gündüzüne katan Eriksen, inanmanın ve çalışmanın neleri getirebileceğini bir kez daha gösterdi.

Kalbine takılan cihaz nedeniyle Inter’den ayrıldıktan sonra ara transfer döneminin son gününde Brentford’a imza atan Eriksen, İngiliz temsilcisinde bazı hazırlık maçlarına çıkmış ve gösterdiği performansla kendisi de dahil tüm ekibi şaşırtmıştı.

Arsenal ile oynanan maçta kadroya alınan ancak hazır görülmeyen Eriksen, yeni hayatının ilk resmi maçına da Newcastle United karşısında çıkmış oldu.

Sonrası

Açıkçası Eriksen ile alakalı olarak tartışmalar hâlâ devam ediyor. Danimarkalı oyuncunun İngiltere Premier Ligi gibi temponun en üst düzeyde olduğu bir organizasyonda oynamasını mantıklı bulmayanların sayısı da az değil.

Belki bir mucize ama gerçekten de 2020 Avrupa Şampiyonası’ndan bu yana 8 ay geçti ve Eriksen’in bu kadar kısa bir süre içerisinde dönebilmiş olmasından şüphe duyanlar var. Ancak Eriksen belli ki kendisine çok inanıyor ve bu doğrultuda yaptığı çalışmalarla teknik ekibini ve hocasını da kendisine inandırabiliyor.

Bununla birlikte oyuncunun bir hedefinin 2022 Katar Dünya Kupası olduğu biliniyor. Geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada Dünya Kupası’nda forma giymek istediğini belirten Eriksen’in bu açıklamaları da tartışma yaratmıştı.

Her ne kadar sonbaharda düzenlenecek olsa da Katar oldukça sıcak ve kurak bir ülke olduğu için Eriksen’in nasıl bir performans sergileyebileceği de sorgulanacaktır.