Christian Eriksen’den Çarpıcı Açıklamalar

Futbol dünyasının son 1 sene içerisinde yaşadığı onca olayın içerisinde en çok üzücü olanlardan bir tanesi ise Christian Eriksen’in yaşadıklarıydı. EURO2020’de Danimarka formasıyla mücadele eden yıldız oyuncu, Finlandiya karşısında oynanan maçın 44’üncü dakikasında bir anda yere yığılıp kalmıştı. Kalp krizi geçirdiği sonradan anlaşılan oyuncunun futbol kariyeri bitme noktasına kadar gelmişti. Ara transfer döneminin son gününde en üst seviye futbola geri dönen ve Brentford’a imza atan Danimarkalı yıldız, bu sefer kriz geçirdiği gün yaşadıklarını anlattı.

5 Dakika

COVID-19 küresel salgını nedeniyle insan sağlığının ne kadar paha biçilemez bir kavram olduğunu hayatın her alanında görmeye devam ediyoruz. Gerek spor, gerek günlük yaşam, gerekse de ekonomi gibi birçok şey insanların hayatını etkilemeye devam ediyor.

Salgın nedeniyle 1 sene gecikmeli oynanan EURO2020’de bu kavrama olan hassasiyet çok daha fazla artarken, Christian Eriksen’in yaşadığı kötü deneyim o anı gören herkes için çok sarsıcı oldu. Finlandiya ile oynanan maçın 44’üncü dakikasında yere yığılıp kalan Eriksen’in vefat ettiği bile düşünüldü.

Yıldız oyuncuya yapılan acil müdahaleyle birlikte Eriksen hayata döndü ve hatta Avrupa’da ara transfer döneminin son gününde profesyonel futbola geri dönüş yaptı. İngiltere Premier Lig ekiplerinden Brentford’a imza atan Eriksen, İngiliz kulübünün başarısı için ter dökecek.

Tekrar futbol oynayıp oynayamayacağına veya en üst seviyede yer alabileceğine dair kuşkular bulunan Eriksen, geçtiğimiz günlerde çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Yaşadığı kalp krizini ilk kez bu kadar net bir şekilde anlatan Eriksen, beş dakikalığında bu dünyadan ayrıldığını ifade etti.

En son topun kendisine çarparak çıktığını hatırladığını dile getiren Danimarkalı yıldız, sonra gözlerini açtığında etrafında insanları gördüğünü belirtti. Gözlerini açtığı anda gördüklerine dair bir fikrinin olmadığını sözlerine ekleyen Eriksen, bir süre ne olduğunu anlamaya çalıştığından bahsetti.

Acilde bir kişinin kendisinin ne kadar baygın kaldığına dair bir soru sorduğunu işittiğini aktaran 29 yaşındaki On Numara, 5 dakika cevabını duyduğu zaman bilincini kaybettiğini anladığını ifade etti.

Normale Dönüş

Christian Eriksen’in yaşadığı bu hadise, tıp etiğinden sporcu sağlığına kadar pek çok farklı konuda tartışmalara da yol açtı. Yıldız oyuncunun kalbine takılan özel cihaz nedeniyle Inter ile olan sözleşmesi feshedilmek zorunda kaldı.

Ara transfer döneminin son gününde İngiltere’ye geri dönen Eriksen, Brentford’a imza attı. Oyuncunun en yüksek tempoda oynayabileceğine dair hâlâ kuşkular ve sorgulamalar devam ediyor. Bununla birlikte Eriksen de bu durumun alışılageldik bir olay olmadığını kabul ediyor ancak normale dönmek istediğini dile getiriyor.

Brentford için sahaya çıkacağı anı heyecanla beklediğini dile getiren yıldız oyuncu, bunca tetkik ve doktor kontrolünden sonra kendisinden şüphe duymadığının altını çiziyor. Ancak Christian Eriksen’in uzun bir süre daha sporcu sağlığıyla alakalı tartışmaların odağı olacağını tahmin etmek zor değil.