Cristiano Ronaldo Rekorların Adamı Oldu

Futbol tarihinin en büyük oyuncularından biri kabul edilen Cristiano Ronaldo, kırılması imkansız denen bir rekoru kırdı.

Portekiz Milli Takımı formasıyla attığı gollerle geçtiğimiz aylarda, milli takımlar düzeyinde en çok gol atan oyuncu rekorunu kıran Cristiano Ronaldo, 109 gollü İranlı forvet Ali Dayi’yi geçmeyi başarmıştı.

Portekiz Milli Futbol Takımı’nın formasını ilk olarak 24 Şubat 2001 gününde Portekiz U15 için giyen ve o takımla daha 16 yaşındayken çıktığı 9 maçta 7 gol atan Cristiano Ronaldo, o günlerden nasıl bir “şeyin” geleceğini göstermişti.

Bu muhteşem başlangıcın ardından 10 Ekim 2001’de Portekiz U17 formasını da giymiş ve burada da 7 maçta 5 gole katkıda bulunmuştu.

Onun bu gelişimi öylesine büyüleyiciydi ki Portekiz’in her alt yaş grubu Cristiano Ronaldo’ya ihtiyaç duyuyor ve onun kendi kadrolarına her turnuvada dahil etmek istiyorlardı. Öyle ki Ronaldo, 18’ine geldiğinde Portekiz U15 – Portekiz U21 arasındaki her yaş kategorisinde forma giyip gollerini sıralamıştı bile.

Onun A takım kadrosuna dahil olması ise 20 Ağustos 2003’te Kazakistan karşısındaki bir dostluk maçında oldu. Portekiz’in başındaki Luis Felipe Scolari, eline nasıl bir cevherin geçtiğini bildiği için bir daha onu hiç bırakmadı. Ronaldo sadece Portekiz U21 maçları için bazen A takım kadrosundan U21’e ödünç verildi o kadar.

Portekiz İle Sayısız Başarılar

cristiano ronaldo

Portekiz Milli Futbol Takımı’nın formasını şu güne kadar sırtına tam 184 kez geçiren dünyanın en iyi futbolcusu, bu maçlarda attığı 115 gol ile tarihte belki de kırılamayacak bir rekoru kırdı. Dahası o bunu her çıktığı maçta biraz daha geliştirerek, kendisinden sonra geleceklerin işini zorlaştırmaya devam ediyor.

Portekiz’e yaptığı gol katkısının yanında Cristiano Ronaldo, bambaşka bir ilki daha başardı ve 2016 yılında Portekiz’i Avrupa Futbol Şampiyonu yapmayı başardı.

Euro 2012’de Yarı Final’e kadar gelen ancak bu aşamada İspanya’ya penaltılar sonucunda 2 – 4 kaybeden takım, bunun acısını Euro 2016 Finali’nde ev sahibi Fransa’yı yenerek çıkarttı.

Böylece Cristiano Ronaldo, sürekli karşılaştırıldığı Lionel Messi’ye karşı çok büyük bir koz elde etmiş oldu. Kariyerinde Arjantin formasıyla bir kupa kazanamadığı için eleştirilen Messi’nin karşısına bir Avrupa Şampiyonluğu koyan Portekizli süper star bu anlamda çok büyük bir adım atmıştı. (Sonraları Messi de Copa America kazanıp kimilerine göre durumu eşitledi)

Cristiano Ronaldo Son Turnuvada Neler Yapmıştı

Euro 2020’de Portekiz formasını sırtına geçirdiğinde artık onun yaşlanmaya başladığını ve etkisini kaybedeceğini düşünenlerin sayısı hiç de az değildi. Ancak Portekizli yıldız kariyerinin tamamında yaptığı gibi onun bittiğini düşünenleri yine dumura uğrattı.

Her ne kadar Portekiz son 16’da elenmiş olsa da Portekizli süper star, 4 maçta attığı 5 golle takımını sırtladı fakat finale çıkaramadı.

Geçtiğimiz günlerde Manchester United formasıyla Tottenham Hotspurs filelerini 3 kez havalandıran oyuncu, dünya futbol tarihinin en çok gol atan oyuncusu olmayı başardı. Üstelik her maçta bunun üstüne koymaya da devam edecek.

Beklenti onun Euro 2024’te de gollerine kaldığı yerden devam edeceği yönünde.