Danimarka Euro 2020 Raporu İç Açıcı

danimarka

Euro 2020’nin kalburüstü takımlarından biri olan Danimarka için turnuvanın ilk maçı olan Finlandiya maçı bir kabus oldu. Takımın yıldızı Christian Eriksen, ilk yarının son dakikalarında fenalaştığında hem taraftarlar, hem televizyonu başında takip edenler ve en önemlisi oyuncuların yüreği ağzına gelmiş ve herkes Eriksen’den gelecek iyi haberi beklemeye koyulmuştu.

Neyse ki, Christian Eriksen iyileşti ve iki takım bir süre sonra oyuna kaldıkları yerden devam ettiler. Pek tabii Danimarka takımının aklı oyunda değil, yaşananlardaydı ve bu oyuna da etki edince Finlandiya karşısında normal şartlarda sürpriz olarak değerlendirilebilecek bir mağlubiyet aldılar.

danimarka

EURO 2020’de Kabustan Doğan

Sonrasında takım daha toparlanamadan Belçika mağlubiyetini aldığında belki de turnuvada devam edebilme ihtimali takım adına önemsiz bir hal almış olsa da Rusya karşısında baskın bir oyunla aldıkları 4-1’lik galibiyet onları grupta ikinci yaptı ve bu sayede son 16 turuna kaldılar. Takım, yaşadıkları talihsizlik nedeniyle de tüm futbolseverlerin içten bir sempati duyduğu bir hal aldı, takım da mental açıdan toparlanmaya ve Eriksen için oynamaya başladı.

Ve bu durum son 16 turunun en net oyunlarından bir tanesinin oynanmasına, Danimarka’nın rakibi Galler’i sahadan tam anlamıyla silmesine vesile oldu. Çeyrek finalde oynadıkları akıllıca oyunla rakibi Çek Cumhuriyeti’ni alt eden Danimarka için turnuvanın en kompakt üç takımından biri olduğunu ifade etmek haklarını teslim etmek olacaktır. Sükseli yıldızlardan oluşmayan kadronun oynadığı oyun diğer milli takımlara parmak ısırtmıştır.

Yarı finalde Wembley’de karşılaştıkları İngiltere karşısında büyük tartışmalara yol açan penaltı Danimarka’nın elenmesine sebep olduysa da kimse ne bu karardan ne de Danimarka’nın elenmesinden memnun kalmadı.

danimarka

Gönüllerin Şampiyonu

Eriksen’in yaşadığı sakatlıktan sonra bitti denilen takımın gösterdiği performans Danimarka’yı gönüllerde üst sıralara koydu. 92’de Yugoslavya’da çıkan savaş nedeniyle Avrupa Şampiyonası’na tatili bırakıp katılan Danimarka için tarih tekerrür etti demek yanlış olmaz.

Turnuva tarihinde ilk iki maçında puan alamadıktan sonra son maçında aldığı galibiyet ile gruptan çıkan ve sonrasında yarı final gören kaç takım vardır ki? İngiltere karşısında tartışmalı penaltı yüzünden elenmemiş olsalar finalde İtalyanların karşısında çok ciddi bir taraftar desteği ile oynayabilirlerdi.

Zamanı geri getirme şansımız yok burası bir gerçek, ama oynadıkları oyun, gösterdikleri karakter ve duruş ile kendi zihinlerimizde Danimarka’yı şampiyon ilan etmemiz de bir o kadar gerçekçi.

Birinci ve ikinci bölgedeki oyuncularının oynadığı oyuna üçüncü bölgede daha bitirici ayakların katılması ve genç oyuncuların kazandığı tecrübe ile Danimarka canlar yakan bir takım haline gelecektir.