EURO 2020 11 Haziran Bu Akşam Başlıyor

Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO) yarın yani 11 Haziran Cuma günü başlıyor. Bilindiği üzere EURO 2020’nin açılış karşılaşmasında A Milli Futbol Takımı’mız ile İtalya kozlarını paylaşacaklar. Bu önemli maç öncesinde hem Türkiye’nin hem de İtalya’nın Avrupa Futbol Şampiyonası özelinde birçok istatistiği bulunuyor.

A Milli Futbol Takımı’mızın amaca ise şüphesiz hem bu kritik karşılaşmadan puan ve puanlarla ayrılmanın yanı sıra mevcut istatistikleri değiştirmek olacak. Gelmiş geçmiş en iyi Formula 1 pilotlarından olan Michael Schumacher’in bir başka ünlü Formula 1 pilotu olan Lewis Hamilton’a söylediği gibi “var olan tüm rekorlar kırılmak için vardır”. Bu yüzde Türkiye’nin de özellikle EURO 2020’de birçok rekoru kıracağına ve olumlu anlamda birçok istatistiği değiştireceğine inanıyoruz.

Türkiye ve İtalya Karşı Karşıya

11 Haziran Cuma günü başlayacak olan EURO 2020’in de mücadele edecek olan A Milli Futbol Takımı’mız, tarihinde 5. kez bir Avrupa Futbol Şampiyonası’nda mücadele edecek. Fakat daha önce katıldığı bu 5 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Türkiye, hiçbir ilk grup maçından galibiyet alamadı. Bu 5 maçta kalesinde toplamda 6 gol gören A Milli Futbol Takımı’mız rakiplerine karşı sadece 1 gol atabildi. Bu maçlardaki sonuçlar ise şöyle olmuştu: Türkiye 0-1 Hırvatistan (EURO 96), Türkiye 1-2 İtalya (EURO 2020), Portekiz 2-0 Türkiye (EURO 2008), Türkiye 0-1 Hırvatistan (EURO 2016). Bu yüzden Türkiye, 11 Haziran Cuma günü oynayacağı ilk grup maçında tarihinde bu alandaki ilk galibiyeti almak için sahaya çıkacak.

EURO 2020 11 Haziran Bu Akşam Başlıyor

Öte yandan yine tarihinde İtalya ile şimdiye kadar 10 maçta karşı karşıya gelen A Milli Futbol Takımı’mız, bu maçlardan 3 beraberlik ve 7 mağlubiyet alarak hiç galibiyet alamadı. Bu yüzden Türkiye’nin bir diğer hedefi ise İtalya karşısında da ilk galibiyetini elde etmek olacak.

Türkiye İstatistikleri Değiştirebilecek Mi?

EURO 2020 11 Haziran Bu Akşam Başlıyor

EURO 2020’nin açılış maçında aynı grupta yer aldığı İtalya’ya karşı sahaya çıkacak olan A Milli Futbol Takımı’mızın rakibi kolaya alınacak cinsten değil. Çünkü İtalyanlar, teknik direktör Mancini ile birlikte son zamanlarda önemli bir seri elde etti. EURO 2020’den önce grup aşamalarında oynadığı 10 maçın hepsini kazandı.

Böylece son 27 maçını kaybetmemiş olan İtalya, bu 27 maçta toplamda 37 gol atmayı bildi. Son 8 maçta ise kalesine gole kapatan taraf oldu. Bu yüzden Türkiye’nin İtalya karşısında alacağı galibiyet, hem birçok istatistiği değiştirecek hem de bu önemli şampiyonanın başlangıcında önemli bir ses getirecek.