EURO 2020- B Grubunda Kalanlar Gidenler

Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2020) grup maçları sona erdi. EURO 2020’nin B Grubu’nda Belçika, Danimarka, Rusya ve Finlandiya mücadele etti. B Grubu takımlarından Finlandiya, tarihinde ilk kez bir Avrupa Şampiyonası’nda yer aldı.

Avrupa Futbol Şampiyonası, EURO 2020 B Grubu’nu Belçika 9 puanla birinci sırada bitirdi. Çok iyi bir futbol oynayan Belçika, şu ana kadar beklentileri karşılamış durumda. B Grubu, turnuva tarihine geçecek birçok olaya sahne oldu. Turnuvanın ilk maçında rahatsızlanan Danimarkalı Christian Eriksen, tüm futbol kamuoyunu üzüntüye boğarken Finlandiya milli takımı gösterdiği mücadele ile beğeni topladı.

Belçika’nın EURO 2020 Karnesi

Turnuvanın favorileri arasında gösterilen Belçika, altın jenerasyon ile bir kupa kazanmanın peşinde. Roberto Martinez’in öğrencileri, 2018 FIFA Dünya Kupası üçüncülüğünü EURO 2020’de şampiyon olarak taçlandırmak istiyor.

Belçika, gruptaki birinci ve üçüncü maçlarını Saint Petersburg’daki Gazprom Arena’da, ikinci maçını ise Kophenag’daki Parken Stadyumu’nda oynadı. Belçika ilk maçında Rusya’yı 3-0, ikinci maçında Danimarka’yı 2-1, son maçında ise Finlandiya’yı 2-1 ile geçti ve grubu 9 puanla lider tamamladı. Belçika, son 16 turunda Portekiz ile eşleşti.

Danimarka’nın EURO 2020 Durumu

Dünyaca ünlü yıldızı Christian Eriksen’in geçirdiği rahatsızlıkla büyük bir üzüntü yaşayan Belçika milli takımı, bu olaydan sonra gösterdiği performansla beğenileri topladı. Gruptaki ilk maçında Finlandiya’ya 1-0, ikinci maçında Belçika’ya 2-1 kaybeden Danimarka, ilk iki maç sonunda puan alamadı. Son maçta Rusya’yı 4-1 ile geçen Danimarka milli takımı, grubu ikinci sırada tamamladı ve son 16 turunda Galler ile eşleşti.

Rusya’nın EURO 2020’de Son Durumu

2018 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan ve İspanya’yı eleyerek takdir toplayan Rusya, EURO 2020’nin de ev sahiplerinden biriydi. Rusya milli takımı, gruptaki iki maçını Saint Petersburg’daki Gazprom Arena’da oynadı. Rusya, 2018’deki performansından uzaktı.

İlk maçında silik bir performans gösteren Rusya Belçika’ya 3-0 mağlup oldu. İkinci maçında Finlandiya’yı 1-0 ile geçen Rusya, son maçta Danimarka’ya 4-1 kaybederek grupta üçüncü oldu. Grubu 3 puan ve -2 averajla tamamlayan Rusya, en iyi 4 grup üçüncüsü arasına giremedi ve EURO 2020’ye veda etti.

Finlandiya

Tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası’na katılan Markku Kanerva’nın öğrencileri, Christian Eriksen’in rahatsızlandığı maçta Danimarka’yı 1-0 mağlup etti. İkinci maçında Rusya’ya 1-0 ve son maçta Belçika’ya 2-0 mağlup olan Finlandiya, grubu son sırada bitirip turnuvaya veda etse de iyi bir mücadele sergiledi.