Euro 2020 Boyunca İsveç’in Yolculuğu

Euro 2020 Boyunca İsveç’in Yolculuğu

İsveç milli takımı EURO 2020’de resmen herkese gösterdi. Bu turnuva, bazı milli takımların uzun bir zamandan bu yana en iyi performans gösterdiği turnuva oldu. İsveç de bu takımlardan biri. Heykelleri dikilen, bir efsane hatta bir Tanrı olarak görülen Zlatan İbrahimovic olmadan çıktıkları bu turnuvada ne yapacakları merak konusuydu.

İspanya, Slovakya ve Polonya ile eşleştikleri grupta 4-4-2 formasyonuyla sahaya çıkan İsveçliler, İspanya ile berabere kaldıktan sonra Slovakya ve Polonya galibiyetleriyle gruplarından lider çıktılar.

Euro 2020 Boyunca İsveç’in Yolculuğu

İsveç EURO 2020’de İyi Ama Yetersiz

Eski günlerini aradığı ortada olan İspanya’yı da düşündüğümüzde neredeyse dengeli sayılabilecek olan bir grupta gösterdikleri bu performans oldukça iyiydi demek yanlış olmaz. Tabi bu maçlarda takımın üst düzey oyuncularından biri olan Emil Forsberg’in inanılmaz performansını da not düşmek lazım.

Bu turnuva özelinde İsveç milli takımının eşleşme şansı da yanlarında olduğu takdirde daha ileriye gitmeleri mümkündü. Ancak turnuvanın formda ekiplerden biri olan Ukrayna maçında 120+1’de yedikleri golle turnuvaya veda ettiler.

Uzun Vade

Futbol tarihinin şahsına münhasır oyuncularından bir tanesi Zlatan İbrahimovic. Kariyerinin sonuna yaklaştığı her sene daha az performans göstermesi beklenirken, İbra ne yapıp ne edip takımına özgüven aşılıyor ve kendi performansını bir şekilde gösteriyor. Euro 2020’de de oynayıp oynamayacağı belli olmayan sonrasında oynayacağını ifade eden efsane santrafor, sakatlık engeline takıldığı için bu turnuvada yoktu.

Euro 2020 Boyunca İsveç’in Yolculuğu

Ancak Alexander Isak’ın varlığı da düşünüldüğünde bu durum İsveç için beklenildiği kadar problem teşkil etmedi. Nihayetinde, Zlatan artık 39 yaşında ve 2021’in ekim ayında 40ına varmış olacak. Bu durum onun için problem olmasa da onla birlikte oynayan oyuncular ve taktik için sıkıntı teşkil ediyor.

39 yaşına gelmiş bir pivot santrafor ile oynamak, 21 yaşında daha mobil bir oyun oynayabilme potansiyeline sahip ve kulübünde oldukça iyi bir gol sayısına ulaşmış bir oyuncuyla oynamaktan daha kolay değil.

Kaldı ki İsveç’in kendi ölçeklerinde başarıya veya 1992 Avrupa Şampiyonasında olduğu gibi yarı final görmeye dair bir arzusu varsa bunu başarabilmeleri için de Zlatan İbrahimovic’in olmadığı formasyonların planını yapmaya başlamalılar ve Alexander Isak genç yaşına rağmen bu planlamanın merkezinde olabilecek bir oyuncu.