Euro 2020 Finali Nasıldı

Büyük turnuvanın EURO 2020 11 Temmuz 2021’de oynanan büyük finali turnuvanın favorilerinden biri olan İtalya ile başarıyı oldukça uzun bir zamandan bu yana arzulayan İngiltere arasında efsane stadyum Wembley’de oynandığında 67 bin taraftar maçı sahadan takip ediyordu.

Taraftarları önünde İngiltere, kanat beki Kieran Trippier’in ortasında diğer kanat beki Luke Shaw’un düzgün vuruşuyla öne geçtiğinde maçın üçüncü dakikası oynanıyordu. Maç iki tarafın ataklarıyla ve özellikle İtalya tarafında Chiesa’nın harika oyunuyla devam ederken bir köşe vuruşu organizasyonunda Bonucci takımı adına golü attı ve maç uzatmalara böylece gitti.

euro 2020

Futbol tarihine geçecek olayların yaşandığı EURO 2020’de maç sonrasında sosyal medyada Chielli’nin Bukayo Saka’yı çekerek olası bir golü engellediği pozisyon oldukça konuşuldu, bu olayla ilgili esprili görseller hazırlandı.

Özgüven ve Konsantrasyon EURO 2020 İçin Anahtar

Tüm bunlar düşünüldüğünde, Mourinho’nun bu ikili ile ilgili olarak futbolla ilgili üniversite bölümlerine giderek harika bir defansif oyuncunun nasıl olacağını öğretmelerini gerektiğini ifade etmesi yerinde bir tespit. 34-37 yaşındaki iki oyuncu turnuvanın tüm safhalarında oyunun içinde, yüksek konsantrasyon ile oynadı ve hata yaptıkları anda da bu hatayı kapatabilecek riski ve sorumluluğu üstlerine alacak kadar özgüvenliler.

Onların bu liderliği takımın tüm bölgelerine yansıdığında ise karşımıza şimdi olduğu gibi bir yenilmez İtalya çıkıyor. Bu özgüven sayesinde uzatmalara ve sonrasında penaltılara giden maç İtalya lehine sonuçlandı. Karşılıklı atışlarda genç oyuncular Jadon Sancho ve Bukayo Saka’nın penaltılarını kurtararak takımına kupayı kazandıran ve “Turnuvanın Oyuncusu” seçilen Gianluigi Donnaruma’nın kupayı kazandıklarını anlamadığı için soğukkanlı bir biçinde yürüyüşü de konuşulan görüntülerdendi.

euro 2020

İtalya, Türkiye karşısında çıktığı ilk maçtan İngiltere karşısında çıktığı final müsabakasına kadar her maçta ne yaptığını bilen, yardımlaşarak ve sorumluluk alarak oynayan oyuncularla oynama şansını iyi kullanarak kupaya uzandı.

Hırsızın Hiç Suçu Yok Mu?

Futbol, yaşandığı anda devasa ancak kâğıt üstünde hiçbir şey ifade etmeyen kritik anlarla doludur. Bu özelliği ise en nihayetinde bir spor olmasından gelir. Turnuva boyunca kritik anları istendiği gibi değerlendiremeyen birçok futbolcu, bazen haklı bazen haksız eleştirilere maruz kaldılar. Fransa’da son penaltıyı kaçıran süper yıldız Kylian Mbappe bu örneklerden öne çıkanlardan biriydi.

Ancak final maçında bu sefer eleştiriler tamamen haksız, insanlık dışı ve ırkçı bir tavırla yapıldı. Son iki penaltıyı kaçıran Jadon Sancho ve Bukayo Saka, ten renklerinden kaynaklı olarak hayal edilemeyecek kadar ağır küfürlere ve eleştirilere maruz kalırken daha aklıselim olan İngiltere taraftarının düşünmesi gereken ise şuydu: “31 yaşındaki iki oyuncuyu penaltılar için çıkararak yerlerine 21 ve 19 yaşında iki oyuncuyu alan ve son iki penaltıyı bu iki oyuncuya veren Gareth Southgate’in hiç mi suçu yok?”