EURO 2020 FİNLANDİYA İÇİN NASIL GEÇTİ

EURO 2020 Elemelerinde J Grubunda yer alan Finlandiya grubunu 18 puan ile 2. Sırada tamamlayarak EURO 2020’ ye katılma şansını da elde etmiş oldular.

J Grubunda EURO 2020 Elemelerinde Finlandiya grubun da İtalya, Yunanistan, Bosna – Hersek, Ermenistan ve Lihtenştayn ile aynı grupta yer alıyordu.

Finlandiya J Grubunda EURO 2020’yi müzesine götüren takım İtalya ile beraber gruptan çıkmışlardı.

EURO 2020’ de ise B Grubuna düşen Finlandiya grubunda Belçika, Danimarka ve Rusya ile gruptan çıkma mücadelesi içinde olan takım grup aşamasını ise 3 puan ile 3. Sırada tamamlamış olan Finlandiya turnuvaya‘da grup aşamasında veda etmiş oldular.

EURO 2020 ELEMELERİ RAHAT GEÇTİ

EURO 2020 Elemelerinde J Grubunda yer alan Finlandiya Grup aşamasında beraberlik almadan tamamlayan takım oldu.

Finlandiya grubun da 10 karşılaşmada 4 mağlubiyet alırken 6 galibiyet elde erek 18 puan ile J grubunda İtalya’ nın arkasından 2. Sırada yer alarak gruplardan çıkmıştı.

Grubu lider olarak tamamlayan İtalya karşısında Finlandiya iki karşılaşmadan da rakibine mağlup olarak sahadan ayrıldı.

Finlandiya grubun da aldığı diğer iki mağlubiyet ise Bosna – Hersek deplasmanı 4 – 1 ve Yunanistan deplasmanı 2 – 1 ile sahadan mağlup olarak ayrılmıştı.

Finlandiya grup aşamasında galip olduğu 6 karşılaşmada da kalesinde hiç gol yemeden sahadan da 3 puan ile ayrılarak ilginç bir istatistik elde etmiş oldular.

EURO 2020’ DE GRUP AŞAMASINDA ELENDİ

EURO 2020’ de turnuvaya B grubunda yer alan Finlandiya, Belçika, Danimarka ve Rusya ile gruplardan çıkma mücadelesi verdi.

B Grubunda Belçika ‘nın lider olarak çıkacağı kesin olarak beklenirken 2. Sırada ise grupta hangi takımın olacağı oldukça merak ediliyordu. Gruptaki Danimarka, Finlandiya ve Rusya ‘yı da eşit olarak görünen şansları ki aldıkları 3’ er puan ile grupta bunu kanıtlar nitelikteydi.

Finlandiya B Grubunda ilk maçında Danimarka ile büyük çekişmeye sahne olan karşılaşmada 1 – 0 galip olarak ayrılan taraf olsalar da Danimarka 74’ dakikada penaltıdan yararlanamasalar da Finlandiya ‘ da 74’ dakikada penaltıdan yararlanamamışlardı.

Gruptaki ikinci karşılaşmasında ise Finlandiya bu kez Rusya ile karşı karşıya geldiler. Rusya ilk yarının uzatma dakikasında 45 + 2 ‘ de A. Miranchuk ile 1 – 0 öne geçtikleri karşılaşmada üstünlüklerini koruyarak Finlandiya’ yı ikinci maçında mağlup etmişlerdi.

Finlandiya grupta ki son maçında ise grubun favori takımı olan Belçika’ ya direnemediler. Maçın ilk yarısında iki takım dan da gol sesi çıkmadığı karşılaşmada Belçika biraz da şansı ile ilk golü buldular. 74’ dakikada L. Hradecky ‘ nin kendi kalesine attığı gol ile 1 – 0 geri düşen Finlandiya 81’ dakikada ise K. De Bruyne ve R. Lukaku iş birliği sonun da 2 – 0 ‘ ı yakalayan Belçika sahadan galip olarak ayrılırken Finlandiya ise turnuvaya veda etmiş oldu.