Euro 2020 Finlandiya Raporu Sonuçlandı

Euro 2020 Finlandiya Raporu Sonuçlandı

Kuzeyin soğuk ülkelerinden Finlandiya’nın Euro 2020 macerası pek uzun sürmedi. Açıkçası Finlandiya kimsenin hatta vatandaşlarının dahi değil favorisi gruptan çıkması muhtemel olan takımlardan biri olarak Finlandiya’yı sayıyor mudur bunu bilemeyiz. Ancak bu kadar silik bir görüntü göstermeleri de Finlandiya’nın bir sonraki katılacağı turnuva açısından da futbolseverleri heyecanlandırmış olamaz.

Belçika, Rusya ve Danimarka ile aynı grupta mücadele eden Finlandiya’nın bu üç maçta attığı tek gol Danimarka maçında gelmişti.

Danimarka maçında da Christian Eriksen’in korkunç bir rahatsızlık geçirdiğini ve maçın 2 saat ertelendikten sonra tekrar oynandığını hesaba kattığımızda, Danimarka oyuncularının o ruh haliyle yedikleri gole akıllarını çok da veremedikleri sahada belli oluyordu.

Euro 2020 Finlandiya Raporu Sonuçlandı

EURO 2020’de En Değerli 3 Puan

Mağlup ettikleri Danimarka’nın sonrasında tek bir galibiyet ile gruptan ikinci olarak çıktığını gördüklerinde, Fin Ekibi, alınan 3 puanın turnuvada ne kadar değerli olduğunu acı bir şekilde anlamıştır.

2016’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nı da gruptan 3 beraberlik alarak çıkan Portekiz’in kazandığını hesap edecek olursak futbolda sürprizlerin gerçekleşme ihtimali olduğunu anlayabiliriz. Pek tabii Finlandiya’nın elinde Cristiano Ronaldo gibi bir süper yıldız ve üst düzey oyuncular yok ancak yine Euro 2016’nın sürpriz takımlarından İzlanda’da benzer şartlarda son 16 turunda İngiltere’yi eleyerek dikkatleri üstüne çekmişti.

Futbol seyircisi bu gibi iddiası olmayan takımların kazanmalarını sever. İlk kez Avrupa Şampiyonası deneyimi yaşayan sürpriz takım Finlandiya’nın da bahsi geçen sürprizleri yaşaması işten bile değildi ancak bu durumu iyi değerlendiremediler.

Euro 2020 Finlandiya Raporu Sonuçlandı

İsteksizlik

Finlandiya’nın oynadığı oyundan zevk alan futbolseverleri bir araya toplamak çok uzun sürmeyecektir. Ancak Finlandiyalıların futbol oynamaktan zevk aldığını görebilmek mümkün. Teemu Pukki, Finlandiya’nın uzun bir süreden sonra çıkardığı en önemli oyuncu. EURO 2020‘de Finlandiya başarısını sonraki turnuvaya bıraktı.

Ancak kendisi de belirli bir yaşa geldi ve bundan sonrası için yeni bir oyuncuya ihtiyaç duyabilirler. Finlandiya, futbol anlayışı itibariyle bu sporun daha “spor” halinde kalmayı tercih eden ve genel anlamda başarı hedefi çok yüksek olmayan bir takım.

Bu sene ilk kez katıldıkları Avrupa Şampiyonası, onlar için güzel bir tecrübe oldu. Turnuvanın sürprizlerinden biri olmak isteselerdi, Eriksen’den korkunç bir biçimde mahrum kalmak zorunda olan Danimarka’dan daha kolay bunu başarabilirler, 2016’da yaşanan sürprizleri futbolseverlere anımsattırabilirlerdi.