EURO 2020 İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

EURO 2020 İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Avrupa Futbol Şampiyonası’nın detayları belli oldu. Bilindiği üzere EURO 2020, covid–19 salgını nedeniyle 2021 yılına ertelenmişti. 60’ncı yıldönümü olması sebebiyle özel bir formatta yapılması kararlaştırılan turnuvanın, 12 farklı şehirde oynanması hedefleniyordu. Öte yandan UEFA, şampiyona maçlarının oynanacağı statların, yüzde 25 kapasite ile seyircilere açılması için ilgili düzenlemelerin yapılmasını istiyor.

EURO 2020’nin detayları belli oldu. Öncelikle, şampiyonanın 12 farklı şehirde oynanması hedefleniyordu. UEFA ayrıca statların kapasitelerinin yüzde 25’i kadar seyircinin maçlara alınmasıyla ilgili bir düzenlemenin yapılmasını istedi. Ancak UEFA’nın bu isteğini karşılayan sadece dokuz kent oldu. UEFA, dolayısıyla koşulları tam anlamıyla sağlayamayan İspanya’nın Bilbao ve İrlanda’nın Dublin şehirlerini, turnuvadan çıkarmak zorunda kaldı.

İspanya Bilbao’da oynanması planlanan karşılaşmaların Sevilla’da, Dublin’de oynanması planlanan karşılaşmaların ise Londra ve St. Petersburg’da oynanmasına karar verildi. A Grubu’nda yer alan Türkiye de turnuvanın açılış karşılaşmasını İtalya ile oynayacak. Öte yandan A Grubu’nda Türkiye’nin yanı sıra, Galler ve İsviçre bulunuyor. Bu üç ülke de maçlarını Azerbaycan’ın Bakü ve İtalya’nın Roma kentinde oynayacak.

Ayrıca Avrupa Futbol Şampiyonası, EURO 2020’nin, turnuvanın 60’ncı yılı olması sebebiyle farklı bir formatta yapılacağını duyurdu. Bilindiği üzere, turnuvada 24 takım yer alıyor ve karşılaşmaların 12 farklı şehirde oynanması öngörülüyordu. Ancak Bilbao’nın bu şehirlerin arasından çıkarılmasının ardından sayı 11’e düştü.

Öte yandan Şampiyona’nın tarihine bakacak olursak, turnuvanın daha önce sadece iki kez olmak üzere, 2000 ve 2008 yıllarında, iki ülkede düzenlendiğini görebiliriz. EURO 2000 Hollanda ve Belçika’da gerçekleştirilirken, EURO 2008 ise Avusturya ve İsviçre’de düzenlenmişti. EURO 2020’yi diğer turnuvalardan ayıran bir diğer özellik ise şampiyonanın covid–19 nedeniyle bir yıl gecikmeli olarak düzenleniyor olması.

AÇILIŞ MAÇI İTALYA İLE OLACAK

EURO 2020 İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

A Milli Takımımız, turnuvanın açılış müsabakasında İtalya ile karşı karşıya gelecek. Mücadele, 11 Haziran Cuma günü, TSİ 22.00’de, Roma Olimpiyat Stadı’nda oynanacak. A Grubu’ndaki diğer karşılaşma ise Galler ve İsviçre arasında, 12 Haziran Cumartesi günü, TSİ 16.00’da, Bakü Olimpiyat Stadı’nda gerçekleşleştirilecek.

GRUP MAÇLARINDAN SONRA SON 16 TURUNA GEÇİLECEK

Turnuvadaki grup maçlarının tamamlanmasından sonra, son 16 turu başlayacak. A Grubu’nda ikinci olan takım, Danimarka, Finlandiya, Belçika ve Rusya’nın yer aldığı B Grubu’ndaki ikinci olan takım ile karşı karşıya gelecek. Bu mücadele ise Amsterdam’daki Johan Cruyff Arena’da gerçekleşecek. A Grubu’ndan birinci çıkan takım da C Grubu’nun ikincisi ile karşı karşıya gelecek. Bu müsabaka ise Londra’daki Wembley Stadı’nda oynanacak.