Euro 2020 Kuzey Makedonya Efsanesi

Kuzey Makedonya… Yugoslavya dağılana kadar bu ülkeye bağlı olan ülkenin “Kırmızı Aslanlar” takma adlı futbol takımı ilk kez bir Avrupa Şampiyonası’na katılma başarısını gösterdiler. 2 milyon insandan biraz daha fazla nüfusu olduğu tahmin edilen ülkenin futbol efsanesi Goran Pandev, Gürcistan’a attığı golle takımını turnuvaya götürdüğünde neden bu kadar önemli olduğunu herkese kanıtlamış oldu. Nitekim Makedonya’da bu gol tarihleri boyunca atılan en önemli gol olarak belirlendi.

kuzey makedonya

Efsanenin Hakkı

Türkiye’de de bir dönem Galatasaray forması giyen oyuncu turnuva bitiminde taraflı tarafsız herkesin beğenisini ve takdirini kazanmıştı. Artık 38 yaşında olan Pandev, turnuvada attığı golle turnuva tarihinin en yaşlı ikinci gol atan oyuncusu oldu. Aynı zamanda bu gol, Kuzey Makedonya’nın da ilk golü olarak daha da değerli bir hal aldı. Futbol kendi içinde hikayelerle dolu ve bu spor taraftarın ona yüklediği anlamla da ayrı bir önem kazanıyor.

Hem eski bir Osmanlı ülkesi olması hem bugün Türkiye içerisinde yaşayan Makedon göçmenlerin varlığı hem de bir dönem ülkemizde top koşturan Pandev’in bu başarıları düşünüldüğünde belki varlık gösteremedi ama iç ısıtan bir hikaye yazdı Kuzey Makedonya.

kuzey makedonya

Karne

İlk kez katıldığı turnuvayı galibiyet alamadan sonlandıran Kuzey Makedonya, katılma başarısı gösterdiği için takdir edilmesi gereken bir takım. Turnuvanın 24 takımı arasında belki de en zayıf halka olarak görülen ekip adına kaptan Pandev yaptığı açıklamalarda varlık gösteremediklerini kabul ettiğini ancak ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden ifadelerde bulunduğunda oldukça haklıydı.

Bir turnuvada oynayan takımlardan her birinin deve dişi gibi takımlar olmasını beklemek bu oyunun doğasına aykırı olur. Makedonlar, oyunun güzelliğinin nereden geldiğini hatırlatan varlıklarıyla turnuvaya renk kattılar. Bundan sonrasında başka hangi turnuvaya katılırlar bunu bilmek zor. Ama yine Türkiye’den tanıdığımız Eljif Elmas, Ezgjan Alioski, Darko Churlinov ve pek tabii emektar futbolcu Goran Pandev, kulüp bazında sergiledikleri ve sergileyecekleri oyunla futbolseverlerin yoğun takibinde olacaklar.

Makedon taraftarlar da takımlarının Mart 2021’de Dünya Kupası Elemelerinde Almanya karşısında yaptığı gibi sürprizlere imza atarak onları daha da mutlu etmesini bekleyecekler.