EURO 2020 NASIL GEÇTİ

EURO 2020 16. Kez düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası turnuvası finalleri 2020 yılının yazında yapılacakken korona virüs salgını nedeniyle 2021 yılına ertelenmişti.

24 ülkenin millî takımları mücadele ettiği turnuva,11 Haziran 2021 tarihinde Türkiye ile İtalya arasında oynanan maç ile başlanırken bu açılış maçında İtalya, Türkiye’yi 3 – 0 mağlup etmişti.

EURO 2020’ de turnuvanın şampiyonu, 11 Temmuz 2021 tarihinde Londra’da oynanan final maçında İngiltere’yi penaltı atışlarında mağlup eden İtalya 2. Kez kupanın sahibi oldu.

EURO 2020 ELEMELERİNDE HOLLANDA NELER YAPTI?

EURO 2020 elemelerine grup aşamasında 5 takım ile oluşan gruplar da Hollanda elemeler de C Grubunda yer aldı.

C Grubunda Almanya, Kuzey İrlanda, Beyaz Rusya ve Estonya ile mücadele eden Hollanda grup aşamasını beklendiği gibi Almanya ile beraber gruptan çıktılar.

Almanya grup liderliği ile 21 puan toplarken 2. Sırada ise Hollanda 19 puan ile grup aşamasını tamamlamışlardı.

Grup maçlarının açılışında kendi evinde Beyaz Rusya ile ilk maçında 4 – 0’Lık skor ile galip olarak ayrılan Hollanda ikinci maçında ise grupta ki tek mağlubiyetini kendi sahasında Almaya karşısında 3 – 2 ‘ lik skor ile aldılar.

Almanya ile deplasmanda ki maçı ise 4 – 2 kazanan Hollanda puanları da eşitlemiş oldular. Grup diğer karşılaşmalarında ise Kuzey İrlanda deplasmanın da 0 – 0 golsüz beraberlik ile biten karşılaşma sonun da grup liderliğini de Almanya’ ya kaptırmış oldular.

Grubunda ki en farklı galibiyeti ise son maçında Estonya ‘ yı 5 – 0 ‘ lık skor ile mağlup ederek aldılar.

Hollanda C grubunu 2. Sırada bitirerek EURO 2020’ ye katılma hakkı elde etmiş oldular.

EURO 2020’DE GRUP AŞAMASINI LİDER TAMAMLADI

EURO 2020’ de C grubun da yer alan Hollanda grubunda Avusturya, Ukrayna ve Makedonya ile mücadele ettiler. Savunmada ki en önemli oyuncularından birisi olan V. van Dijk takımının en büyük eksiğinden birisiydi.

Grubun da ilk maçında Hollanda da Johan Cruijff Arena Ukrayna ile karşı karşıya gelen Hollanda sahadan grubun ilk maçında 3 – 2 ‘ lik skor ile galibiyet ile ayrılmışlardı.

İkinci maçında ise Hollanda Johan Cruijff Arena bu kez rakibi Avusturya ‘yı 2 – 0 lık skor ile geçerek grubun da iki de iki yapmışlardı.

C Grubunda son maçında ise Makedonya ile karşı karşıya gelen Hollanda G. Wijnaldum 2 golü ve M. Depay ‘ın golü ile sahadan 3 – 0 galip ayrıldılar.

Grup aşamasını lider olarak tamamlayan Hollanda’ yı son 16 turunda büyük bir sürpriz bekliyordu.

SON 16’DA TURNUVAYA VEDA ETTİ

Hollanda için iyi başlayan turnuva son 16 turunda eşleştikleri Çekya maçına kadar sürdü. Macaristan ‘da Budapeşte ‘ de karşı karşıya gelen iki takım karşılaşmanın ilk yarsını 0 – 0 golsüz beraberlik ile bitirmişlerdi.

İkinci yarının başında Hollanda da M. de Ligt gördüğü kırmızı kart sonrası rakibi karşısında 1 kişi eksik kalan Hollanda için işler hiç de kolay olmadı.

68’ dakikada Çekya önce T. Holes ile 1 – 0 öne geçerken 80’ dakikada ise maçın skor ‘unu P. Schick ‘den gelerek Çekya güçlü rakibi Hollanda ‘yı 2 – 0 mağlup ederek turnuva dışında bırakmışlardı.