EURO 2020 ÖNCESİ DANİMARKA’NIN ŞAMPİYONLUK HİKÂYESİ

EURO 2020 heyecanı, liglerin sona ermesiyle bütün Avrupa’yı sardı. Avrupa Futbol Şampiyonası, geçmişten günümüze kadar içinde pek çok hikâyeyi barındırdı. 1990’ların başında birçok ülkenin bölünmesi, turnuvada değişikliklere sebep oldu.

Özellikle Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla, pek çok yeni ülke ve dolayısıyla yeni takım ortaya çıktı. Yugoslavya, bu değişimlerden en çok etkilenen ülkelerden biri oldu. 4. Grupta yer alan Yugoslav Milli Takımı, her ne kadar grubu lider tamamlamış olsa da, ülke içinde yaşanan savaş sebebiyle turnuvaya alınmadı. Yugoslavya yerine, grubun ikinci sırasında yer alan Danimarka apar topar turnuvaya dâhil edildi. Bu ani gelişen olayın sonucunda ise Danimarka Milli Takımı EURO 92’nin şampiyonu oldu.

Liglerin sona ermesiyle birlikte bütün Avrupa’da EURO 2020 heyecanı yaşanmaya başladı. Avrupa Futbol Şampiyonası, bu güne kadar pek çok olaya ev sahipliği yaptı ve bunun sonucunda geleceğe aktarılacak pek çok hikâye kaldı. Bu hikâyelerden en şaşkınlık yaratanlardan biri ise EURO 92’de yaşandı. Şampiyona, tarihinde ilk defa bir İskandinav ülkesi olan İsveç’te organize edildi. Turnuvada İskoçya’nın yanı sıra ilk kez yer alan diğer ülke de ev sahibi İsveç’ti.

Bunun yanı sıra Almanya da EURO 92’de birleşik olarak ilk defa yer alıyordu. 1990’lı yılların başında yaşanan bazı gelişmeler, Avrupa Futbol Şampiyonası’nı da etkisi altına aldı. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından ülke; Rusya, Beyaz Rusya, Özbekistan, Ukrayna, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Moldova ile birlikte toplamda 10 devletten oluşan Bağımsız Devletler Topluluğu tarafından temsil edildi. EURO 2020 öncesi geçmiş Avrupa Futbol Şampiyonası hikayelerine bakmak hem sporun ne kadar geliştiğini hem de ne kadar ilerlediğini gösteriyor.

SÜRPRİZ BİR ŞEKİLDE TURNUVAYA DÂHİL OLDU

Meydana gelen bütün bu değişimlerden futbol anlamında en olumsuz etkilenen ülke ise Yugoslavya oldu. Eleme turunda dâhil olduğu grubu lider olarak tamamlayan Yugoslavya, EURO 92’ye katılmaya hak kazandı. Ancak o dönemlerde ülkenin içinde bulunduğu savaş ortamı ve bu nedenle ortaya çıkan karışıklıklar, Yugoslavya’nın turnuvada yer alamamasına sebep oldu. Yugoslav Milli Takımı’nın yerine ise 4. Grubun ikincisi Danimarka turnuvaya dâhil edildi ve bu durum Şampiyona’nın gidişatını değiştirdi.

APAR TOPAR GELDİLER KUPANIN SAHİBİ OLDULAR

Danimarka turnuvaya dâhil olduktan sonra grubundaki Fransa, İsveç ve İngiltere gibi zorlu rakiplerle mücadele etti ve adını yarı finale yazmayı başardı. Yarı finalde Hollanda ile karşı karşıya gelen Danimarka, rakibini devirdi ve finale yükseldi. Vikinglerin finaldeki rakibi ise Almanya’ydı. Yugoslavya’nın yerine plajdan çağırılıp apar topar turnuvaya dâhil edilen Danimarka Milli Takımı, finalde Almanya’yı devirerek kupanın sahibi oldu ve hafızalardan silinmeyecek bir başarıya imza attı.