EURO 2020 ÖNCESİ İTALYA’NIN İLK KUPASI VE ORGANİZASYON TARİHİ

EURO 2020 ÖNCESİ İTALYA’NIN İLK KUPASI VE ORGANİZASYON TARİHİ

İlk defa düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda kazanan Sovyetler Birliği olurken 4 yıl sonra düzenlenen organizasyon İspanya’nın galibiyeti ile sonuçlanmıştı tarihler 1968 gösterirken Avrupa Şampiyonası İtalya’nın evinde yapıldı. 

O tarihte yapılan organizasyonlarda Avrupa Futbol Şampiyonası’nda boy göstermek için öncelikle grubumuzdan çıkmalı Daha sonra ise çeyrek finalde Galip gelmeliydiniz.  Yani bir nevi organizasyon yarı finalde oynanan mücadeleler ile Start alıyordu.

YAZI TURA FİNALİSTİ BELİRLEDİ

Eleme grupları kapsamında oynanan mücadelelerde Güney Kıbrıs İsviçre ve Romanya ile mücadele eden ev sahibi İtalya grubu en tepede bitirmeye başarmıştı. Çeyrek final mücadeleleri kapsamında Bulgaristan ile kozlarını paylaşan İtalya ilk mücadelede 3-2 mağlup olmasına rağmen oynanan rövanş karşılaşmasında 2-0 Galip gelerek yarı final bileti almıştı.  Yarı finalin bir diğer karşılaşması İngiltere ile Yugoslavya arasında oynanırken v sahibi İtalya turnuvanın favorisi Sovyetler Birliği ile kozlarını paylaşacaktı. 

EURO 2020 ÖNCESİ İTALYA’NIN İLK KUPASI VE ORGANİZASYON TARİHİ

Bir diğer yarı final mücadelesinde Yugoslavya finale çıkan ilk ekip olurken İtalya’da oynanan karşılaşma 90 dakika boyunca gol sesi çıkmayınca 0-0 beraberlikle sonuçlandı.

Turnuva kapsamında penaltı vuruşları içeren talimat Olmayınca bir diğer finalistin kim olacağı akıllardaki soru işaretiydi. Alınan karar doğrultusunda finalistin yazı-tura atışıyla belirlenmesine karar verildi. Yazı Tura atışı sonrasında v sahibi İtalyan Yugoslavya karşısında final mücadelesi verecek takım oldu. EURO 2020 öncesi nostalji geçmişimizde bu sefer İtalya var.

İTALYA’NIN KUPASI VE PANENKA PENALTISININ TARİHİ

Final karşılaşmasında oynanan karşılaşma 1-1 beraberlik ile sonuçlanınca UEFA Bu kez karşılaştırmanın bir kez daha oynanmasına karar verdi.  İki gün sonra oynanan mücadelede ev sahibi ekip İtalya rakibi Yugoslavya 2-0 mağlup ederek 1968 yılında düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda galibiyete kazanan ekip oldu.  968 Avrupa şampiyonasına ev sahipliği yapan İtalya tarihinde ilk kupasını kazanırken Sovyetler Birliği ikinci sırada yer aldı ve Yugoslavya ise 3 sırada yer aldı. 

EURO 2020 ÖNCESİ İTALYA’NIN İLK KUPASI VE ORGANİZASYON TARİHİ

Avrupa Şampiyonası EURO 2020 tarihinde bir kez daha Yazı Tura atışı ile  skor belirlenmezken tarihler 1976’yı gösterdiğinde 2-2 beraberlik ile sonuçlanan Çekoslovakya Batı Almanya karşılaşmasında sonucu yürürlüğe giren penaltı vuruşları sonrasında belirlendi. Tüm futbol dünyasında Panenka  penaltısı olarak bilinen vuruş Antonin Penanka’nın yapmış olduğu vuruş ile Ülkesi Çekoslavakya kupayı getirirken futbol literatüründe simgeleşmiş bir detay oldu.