EURO 2020 Pandemiyle Yeni Gelen Bir Turnuva

EURO 2020 Pandemiyle Yeni Gelen Bir Turnuva

Avrupa Futbol Şampiyonası için heyecanlar başladı. Euro 2020 yazında planlanan turnuva yeni tip korona virüs COVID-19 pandemisi nedeniyle 2021 yılının 12 Haziran-12 Temmuz tarihleri arasına ertelenmişti. Bu sefer ki düzenlenecek turnuva 60. Yıldönümünü geçirmesinden dolayı farklı bir formatla oynanacak.

Turnuvanın hedefi 12 farklı şehirde oynanmasıydı fakat İspanya’nın Bilbao şehrinin çıkartılmasıyla turnuva 11 farklı şehirde oynanacak. UEFA’nın belirlediği pandemi kapsamlarında statların sadece %25’lik kısmının dolu olacağını belirtti. UEFA’nın bu kararını 9 şehir kabul ederken, uygularken kalan 2 şehir uygulamamıştı.

Bilbao ve Dublin şehirlerinin kısa süre kala bu kuralları netleştirmeden, geç haber vermelerinden dolayı bu 2 şehirdeki oynanacak maçları aldı. Bilbao’daki oynanacak maçlar yine başka bir İspanya şehri Sevilla’da oynanacak iken, Dublin’deki maçlar da Londra ve St. Petersburg şehirlerinde oynanacak.

Avrupa Şampiyonası Euro 2020 maratonu, turnuvası Roma’da oynanacak olan İtalya-Türkiye maçı ile başlayacak.

EURO 2020 Pandemiyle Yeni Gelen Bir Turnuva

Hangi Gruplarda Hangi Takımlar Var?

Avrupa Şampiyonası EURO 2020‘de 24 takımın katılacağı turnuvada, ölüm grubu Fransa, Portekiz, Almanya, Macaristan’ın bulunduğu F grubu iken, en kolay grup olarak B grubu dikkatleri çekiyor. Turnuvaya katılacak 24 takım şöyle;

A Grubu:    Türkiye – İtalya – Galler – İsviçre                                       

B Grubu: Belçika – Rusya – Danimarka – Finlandiya

C Grubu: Hollanda – Avusturya – Ukrayna – Kuzey Makedonya

D Grubu:  İngiltere – İskoçya – Hırvatistan – Çekya

E Grubu: İspanya – İsveç – Polonya – Slovakya

F Grubu: Fransa- Portekiz – Macaristan – Almanya

EURO 2020 Pandemiyle Yeni Gelen Bir Turnuva

Maçlar Nerede Hangi Stadyumlarda Oynanacak?

Türkiye, A Milli takımız A Grubundaki maçlarını İtalya ile İtalya’da oynayacak iken, İsviçre ve Galler maçlarını Azerbaycan’ın Bakü şehrinde oynayacak. İşte maçların oynanacağı şehirler ve statlar;

 • A Grubu maçlarını İtalya’nın Roma şehrinde ve Azerbaycan’ın Bakü şehrinde oynayacak.
 • B Grubu maçlarını Rusya’nın St Petersburg ve Danimarka’nın Kopenhag şehrinde oynanacak.
 • C Grubu maçları Hollanda’nın Amsterdam şehrinde ve Romanya’nın Bükreş şehirlerinde oynanacak.
 • D Grubu maçları İngiltere’nin Londra şehrinde ve İskoçya’nın Glasgow şehrinde oynanacak.
 • E Grubu maçları sadece İspanya’nın Sevilla şehrinde oynanacak.
 • F Grubu maçları Almanya’nın Münih şehrinde ve Macaristan’ın Budapeşte şehrinde oynanacak.
 • Londra / İngiltere (Wembley, kapasite: 90 bin). Final maçına ve yarı final maçlarına ev sahipliği yapacak stat aynı zamanda iki son 16 maçına ve 3 grup maçına ev sahipliği yapacak.
 • Glasgow / İskoçya (Hampden Park, kapasite: 51 bin) Üç grup maçına ev sahipliği yapacak şehir aynı zamanda 1 tane de son 16 maçına ev sahipliği yapacak.
 • Amsterdam / Hollanda (Johan Cruyff Arena, kapasite: 54 bin). Üç grup maçına ev sahipliği yapacak şehir, 1 tane de son 16 maçına ev sahipliği yapacak.
 • Kopenhag / Danimarka (Parken Stadı, kapasite: 38 bin). Üç grup maçına ev sahipliği yapacak şehir, 1 tane de son 16 maçına ev sahipliği yapacak.
 • Münih / Almanya (Futbol Arena Münih, kapasite: 70 bin). Üç grup maçına ev sahipliği yapacak şehir, 1 tane de çeyrek final maçına ev sahipliği yapacak.
 • Roma / İtalya (Roma Olimpiyat Stadı, kapasite: 68 bin). Üç grup maçına ev sahipliği yapacak şehir aynı zamanda 1 tane de çeyrek final maçına ev sahipliği yapacak.
 • Budapeşte / Macaristan (Puskas Arena, kapasite: 68 bin). Üç grup maçına ev sahipliği yapacak şehir, 1 tane de çeyrek final maçına ev sahipliği yapacak.
 • St Petersburg / Rusya (Krestovsky Stadı, kapasite: 61 bin). Altı grup maçına ev sahipliği yapacak şehir aynı zamanda en çok grup maçına kapılarını açacak stat iken bunlara ek olarak 1 tane de çeyrek final maçına ev sahipliği yapacak.
 • Bükreş / Romanya (Arena Nationala, kapasite: 54 bin). Üç grup maçı ve 1 tane son 16 maçı
 • Bakü / Azerbaycan (Bakü Olimpiyat Stadı, kapasite: 69 bin). Üç grup maçı ve son çeyrek final maçına ev sahipliği yapacak şehir iken A Milli Takımımız burada 2 grup maçına çıkacak.
 • Sevilla / İspanya (Ramon Sanchez-Pizjuan Stadyumu 43 bin). Üç grup maçına ev sahipliği yapacak şehir, 1 tane de çeyrek final maçına kapılarını açacak.