Euro 2020 Rusya Değerlendirmesi Hazırlandı

Roman Pavlyuçenko ve Andrey Arshavin’li Euro 2008 kadrosu düşünüldüğünde, Euro 2020 nostaljik Rus taraftarları için o kadar keyifli olmamıştır. Euro 2008’de iki yıldızıyla ve başında önemli teknik adam Guus Hiddink ile çeyrek finale kadar yükselmiş, turnuvanın başarılı takımlarından biri olarak kayıtlara geçmişti.

Rusya İyi Ama Yeterli Değil

Sonrasında Euro 2012’de gruptan çıkamayan Rusya, Euro 2016’da da hezimete uğramıştı. Euro 2020 açısından bakıldığında gruplarında ikinci olabilecek veya en azından üçüncülük ile gruptan çıkma şansı yakalayabilecek olan Rusya için ise işler belli ki hiç istenildiği gibi gitmedi.

Artem Dzyuba’nın oynadığı harika futbolla elemeleri geçen Rusya, Finlandiya karşısında da yine Artem Dzyuba’nın iyi oyunu ve yaptığı asistten gelen golle kazanabildi. EURO 2020’de Gruptan çıkmak bir yana dursun, grup sonuncusu olarak elenen Rusya için işler ne kadar yolunda gidiyor bilinmez ama Avrupa Şampiyonası katılımı konusunda bir alışkanlık kazandıkları yine de gerçek. Son 4 turnuvanın tamamına katılma başarısını gösteren Rusların ihtiyacı olan ise belki daha iyi bir jenerasyon.

Rusya’da Gelenek Var

Rusya, bir dönemin çok önemli takımlarından biri olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin devamı. Ancak pek tabii beklentiler o kadar yüksek değil. 1990’da kurulan milli takım toplamda kötü bir performans sergiliyor demek haksızlık olur.

Bahsedildiği gibi son 4 Avrupa Şampiyonası içerisinde de bulunan Ruslar, yine Dünya Kupası açısından da iyi bir karne sergiledi denilebilir. Genel olarak bakıldığında doping meselesiyle alakalı sorun yaşadıkları Euro 2004’ten bu yana yükseliş eğiliminde olan Rusya’nın alttan gelen jenerasyonunun da tecrübeye ihtiyacı var.

Bu yenilenme ihtiyacına kendileri de farkında olacak ki 2016’da göreve getirilen Stanislav Cherchesov ile yollar ayrıldı ve yerine Rostov’un teknik direktörü Valeri Karpin getirildi. Takımın kaptanı Artem Dzyuba, bu performansı göstermeye devam ederse yeri doldurulamayacak bir oyuncu ancak kendisi de 32 yaşına geldi ve bir sonraki turnuvada eski günlerini arayabilir. 10 sene önce başladığı milli takım kariyerinde toplam 55 maça çıkıp 30 gol atan bir canavarın olası formsuzluğu ise Rusları oldukça üzecektir.