Euro 2020 Ukrayna Değerlendirmesi Taze Çıktı

Euro 2020 C grubunda yer alan takımlardan biri olan Ukrayna, turnuvayı, potansiyelinin üstünde bitiren takımlardan biri olarak tamamladı. Milli takımın en çok gol atan oyuncusu, bir dönem siyaseti düşündükten sonra futbolun içinde bulunmaya karar veren Andriy Shevchenko, Euro 2016’da yardımcı antrenör kimliğiyle tecrübe kazanmıştı.

Avrupa Futbol Şampiyonası, Euro 2020 ise efsanenin teknik direktör olarak başarı kaydettiği bir turnuva olarak kayıtlara geçti. Ukrayna ilk olarak Euro 2012’de kendisini göstermiş ve ilk galibiyetini İsveç karşısında 2-1’lik skorla almıştı. Kader bu iki takımı son 16 turunda tekrardan karşılaştırdığında tarih tekerrür etti ve Ukrayna, İsveç’i 2-1 yendi.

Özgüven Ukrayna’da EURO 2020’de Vardı

Normal süresi 1-1 biten maçta 120+1’de gelen gol Ukrayna’yı çeyrek finale taşıdığında rakip İngiltere olmuştu. Futbol kamuoyunda teknik direktörlerin futbolcu geçmişinin avantaj sağlayıp sağlamadığı her zaman tartışılmıştır. Hatta efsane teknik direktör Mourinho da buna karşı çıkıp jokey olmak için önceden at olmanın gerekliliğini sorgulayan müstehzi açıklamalarda bulunmuştu.

Bu konu tartışılmaya devam etsin, futbolculuk geçmişi olan teknik direktörlerde özgüven aşılamanın avantajı olduğunu söylemek de mümkündür. Nitekim 120+1’de kazanılan maçtan sonra da turnuvanın favorilerinden İngiltere’den korkmadıklarını üstüne basa basa ifade ederek takımına güven aşılamıştı.

Potansiyelin Değişimi

Euro 2020’de Ukrayna’nın grup aşamasındaki rakiplerinden Hollanda’nın teknik direktörden yana pek şanslı olmadığını söylemek mümkün. Ukrayna ise teknik direktör açısından bir o kadar şanslıydı. Göreve geldiğinden beri Ukrayna Milli Takımı’nın hem iç işlerini düzelten hem de takıma itibar kazandıran teknik adam Shevchenko, günden güne tecrübe kazandı ve turnuva bittikten sonra takımdan ayrıldı.

Oyun içi müdahaleleri, saha kenarında duruşu, gerektiğinde oyununu değiştirebilmesi Shevchenko’yu önemli yapan detaylardan bir tanesi. Nitekim İsveç karşısında alışılageldik oyundan daha farklı bir oyunun oynanması ve gelen galibiyet bu esnek tavrın bir kanıtı olarak gösterilebilir.

Shevchenko, 1 Ağustos 2021 tarihi itibariyle biten sözleşmesi neticesinde Ukrayna’dan ayrıldı. Antrenör tercihlerinden takım içi otoritesine kadar her türlü şeyi mümkün olduğu ölçekte en doğru şekilde yapan hocanın önü oldukça açık. Ukrayna’nın ise 5 seneden sonra ayrılan hocasının yerini kimle dolduracağı merak konusu.