EURO 2020’de Aşı Pasaportu

EURO 2020’de Aşı Pasaportu

EURO 2020 heyecanına çok az kaldı. EURO 2020’ye ev sahipliği yapan ülkelerden biri olan İngiltere, korona döneminden dolayı sürece oldukça hassas yaklaşıyor. EURO 2020’de geçtiğimiz sene yapılması planlanırken salgının yaygınlaşması ile bu seneye ertelenmişti.

İngiltere’de, oynanacak maçlarda sağlık sıkıntısı yaşanmaması adına her türlü tedbiri almaya hazır. İngiltere yönetimi geçen sene ertelenmek zorunda kalan EURO 2020 için bu yıl tüm önemleri alıyor. Tekrar bi ertelenme ya da başka bir aksiliğin olmaması için İngiltere EURO 2020 için çok yoğun sağlık çalışmaları yürütüyor.

Bu yolla aşı pasaportlarını kullanmaya hazırlanan İngiltere, Wembley Stadyumu’nda oynanacak grup maçlarının aşı pasaportlarının kullanıldığı ilk spor etkinliği olmasını istiyor. UEFA’dan yapılan açıklamalar ise şu şekilde; 11 yaş ve üstü bilet sahiplerinin, maçtan en az 14 gün önce aşının iki dozunu da olduklarını kanıtlamaları gerekiyor. Bu kanıtlama süreci olmadan maça giriş o kişi için yasaklanacak.

UEFA’dan gelen bir diğer açıklama ise aşının iki dozunun da olması yönünde… Aşının iki dozunu da almamış olanların karşılaşmadan önceki 48 saat içinde yapılmış testin negatif sonucunu teyit ettirmeleri gerektiği bildirildi, aksi halde o kişinin giriş yapması engellenecek.

Önceliğin güvenli bir turnuva olması olduğu açıklamasını yapan UEFA’nın, alınan tüm önlemler adına ülkenin yerel yönetimler ve sağlık kuruluşları ile birlikte uyum içinde çalıştıklarını belirtti.

EURO 2020’de Aşı Pasaportu

EURO 2020 D Grubu

Salgın EURO 2020’yi vurdu. Önce 1 sene gecikmeli ilerleyen süreç şimdi de ev sahibi ülkelerin sağlık kurallarına ekstra titiz davranmasına yol açtı.

Bu yolla ilk adımı atanlardan olan İngiltere, D grubunda yer alıp karşılaşmalar Londra’daki Wembley ile Glasgow’daki Hampden Park stadyumlarında oynanacak. EURO 2020 D grubunda İngiltere, Çekya, Hırvatistan ve İskoçya mücadele edecek iken karşılaşmalar gecikme ile birlikte 10 Haziran – 10 Temmuz arasında gerçekleşecek.

EURO 2020’de Aşı Pasaportu

NHS Uygulaması Kullanılabilecek

Sağlık uygulamaları koşuluyla bazı kolaylıklar da taraftarlara tanınacak. Hampden Park’ta gerçekleşecek karşılaşmalar için bilet sahiplerinden aşı kanıtı ya da negatif Covid-19 testi istenmeyecek.

İngiltere’de yaşayan kişiler ve Wembley’deki karşılaşmalara katılan taraftarlar, aşı durumlarını Ulusal Sağlık Servisi (NHS) uygulamasından da gösterebilecek. Cep telefondan rahatlıkla indirilebilen uygulama taraftarlara kolaylık sağlayacak. Bu yolla EURO 2020’nin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi planlanıyor.