EURO 2020’DE HAKEMLER İSTANBUL’DA

EURO 2020'DE HAKEMLER İSTANBUL’DA

UEFA, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda görev alacak olan hakemler hazırlıkları için İstanbul’da kampa girecekler. İstanbul’da çalışmalarını yapacak olan hakemler EURO 2020’ye hazırlanacaklar.

Hakemlerin ayrıca müsabakalara İstanbul’dan gidip gelmesi de öngörüldü. Öte yandan UEFA’nın, Avrupa Futbol şampiyonası için görevlendirdiği hakemlerin arasında Cüneyt Çakır da yer alıyor. Tecrübeli hakemin yardımcıları ise Bahattin Duran ve Tarık Ongun olacak.

UEFA, EURO 2020’de görev alacak olan hakemleri açıkladı. 11 Haziran – 11 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan organizasyon, 2019 yazında covid–19 salgını nedeniyle 1 sene ertelenmişti. Öte yandan UEFA tarafından, EURO 2020 için Amerika ile hakem değişimi olacağı bildirildi.

UEFA ve CONMEBOL arasında oluşturulan değişim programı anlaşmasına göre, Güney Amerika kıtasından bir hakem Avrupa hakem grubuna dâhil olurken, Avrupalı bir hakem de Latin Amerika hakem grubuna katılacak.

Bu durumda İspanyol hakem Jesus Gil Manzano ve yardımcıları, Copa America için Amerikalı hakemlere katılacakken, Arjantinli hakem Fernando Rapallini ve yardımcıları ise EURO 2020 hakemlerine dâhil olacak. Öte yandan EURO 2020’de ilk kez bir kadın hakem görevlendirilecek. Fransız hakem Stephaine Frappart, Erkekler Avrupa Futbol Şampiyonası’nda dördüncü hakemlik yapacak.

Başarılı hakem Frappart, UEFA Süper Kupa turnuvalarının dışında Şampiyonlar Ligi erkek maçlarında da hakemlik yapmıştı. UEFA’nın aldığı başka bir karara göre ise EURO 2020’de görev alacak hakemler hazırlık çalışmalarını İstanbul’da sürdürecek.

EURO 2020'DE HAKEMLER İSTANBUL’DA

TFF EURO 2020 KARARLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye Futbol Federasyonu, söz konusu kararla ilgili bir açıklama yaptı. TFF’nin yaptığı açıklamada, Uluslararası organizasyonlarda ve etkinliklerde Türkiye ve TFF’ye büyük güven duyan UEFA’nın, 11 Haziran – 11 Temmuz 2021 tarihlerinde düzenlenecek olan EURO 2020’de görev alan hakemlerin, hazırlık ve kamp çalışmalarını İstanbul’da gerçekleştirmesine karar verdiği ifade edildi.

Hakem kadrosunda Cüneyt Çakır’ın da içinde bulunduğu 18 hakem ve onların ekipleri, Şampiyona boyunca İstanbul’da bulunacak ve tüm hazırlıklarını, antrenmanlarını ve eğitimlerini İstanbul’da sürdürecek.

EURO 2020'DE HAKEMLER İSTANBUL’DA

7 HAZİRAN’DA EURO 2020 HAKEMLERİ İSTANBUL’A GELİYORLAR

Öncelikle, UEFA tarafından görevlendirilen hakemler, seçilen Video Yardımcı Hakemler ile birlikte, 10-13 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ön hazırlık kampını tamamlamak için İstanbul’a gelecek.

Avrupa’nın en önemli merkezleri arasında yer alan ve TFF Riva Hasan Doğan Tesisleri’nde yer alan TFF VAR Merkezi ise kamp boyunca VAR eğitimleri için kullanılacak. Ayrıca EURO 2020’de görev alan hakemler, finaller için 7 Haziran’da İstanbul’a gelerek kampa girecek.

Hakemlerin finaller için yapacakları çalışmalar ise 1 ay boyunca sürecek. Öte yandan Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde gerçekleşecek olan müsabakalara gitmek için de İstanbul Havalimanı kullanılacak.