Euro 2020’de Hareketli Danimarka Gündemi

Danimarka, Euro 2020’de hareketli bir gündeme sahipti. Müsabakalar boyunca iyi performans gösteren Danimarka’da üzücü bir olay meydana geldi. Danimarka milli takım oyuncularından 29 yaşındaki Christian Eriksen Danimarka – Finlandiya karşılaşmasının 42. dakikasında aniden yere yığıldı.

Sağlık görevlilerinin yaptığı müdahalenin ardından 10 numara oyuncusunun kalbinin durduğu öğrenildi. Danimarkalı oyuncular ile takım kaptanı Simon Kjaer’in olay anındaki tavırları ve gösterdikleri organize davranışlar, iyi futbola dair ipuçları veriyordu.

Danimarka, Finlandiya ile gerçekleştirdiği maçtan 1 – 0 yenik ayrıldı. Daha sonra yine grup maçı kapsamında Belçika ile karşılaştı ve 2 – 1 skor ile galibiyeti göremedi. 3. grup maçında Rusya 1 – 4 Danimarka beklenen galibiyeti aldı. Daha sonra Galler ile olan maçta galibiyet serisini 4 – 0 ile devam ettirdi.

Çeyrek final maçında Çek Cumhuriyeti ile Danimarka karşılaştı. Danimarka 2 – 1 galip geldi. Euro 2020 yarı finaline kadar yükselen Danimarka, İngiltere ile olan karşılaşmadan 2 – 1 mağlup ayrıldı.

Euro 2020’de Hareketli Danimarka Gündemi

Danimarka’da Pas Başarı Oranı Yüksek

Danimarka %82,4 ile son derece yüksek bir pas başarı oranına sahipti. Euro 2020 boyunca toplamda 2961 pas attı ve bunlardan tam 2439 tanesi isabetli idi. Bölgelere göre pas isabeti rakip arı saha içerisinde yüzde 76,2 oldu. Uzun pas konusunda Danimarka’nın nispeten zayıf kaldığı gözlemlendi. Başarı oranı yüzde 48,8 idi. Kendi yarı sahasında pas isabeti ise %90,3 ile bir hayli yüksekti.

Akan oyun ortasında Danimarka’nın 87 pası bulunurken milli oyuncular 20 tane de isabetli orta yaptı.

Euro 2020’de Hareketli Danimarka Gündemi

Euro 2020’den Danimarka İstatistikleri

Danimarka, B grubundaki 3 mücadelesinden 1 galibiyet ve 2 mağlubiyet ile ayrılırken hiçbir takım ile de berabere kalmadı. Attığı gol sayısı 5 iken yediği gol sayısı 4 oldu. Skor tablosunda 1 averaj ile 3 puanın sahibi oldu.

Danimarka’nın top kapma oranı nispeten yüzde 49,4 oran ile az kaldı İkili mücadelede başarı oranı %51,6 olurken hava topu mücadelesinde iyi bir performans sayesinde %52,9’luk başarıya sahip oldu. Danimarka milli takımının 1 gole kapama ve 2 yaptığı penaltı bulunuyor.