Euro 2020’de İskoçya Tam Formunda Değildi

Euro 2020’de İskoçya Tam Formunda Değildi

Çok özel oyuncuların olduğu ilginç bir takım olarak karşımıza çıktı İskoçya. Kieran Tierney, Scott McTominay, Andrew Robertson, Billy Gilmour, John McGinn gibi oyuncular bu özel oyunculara örnek. Ancak İskoçya için buradaki asıl mesele özel oyunculara sahip olmaktan çok daha öte.

Kadronun geri kalanında istenilecek nitelikte oyuncu olmaması teknik Zlatko Dalic’in turnuva boyunca elini zorladı. Tierney ve Scott McTominay üçlü defansın sol ve sağ stoperleri olarak oynadığı iki maç izlendiğinde neden bahsedilmek istendiği anlaşılacaktır. Zorlu geçen elemelerden sonra Avrupa Şampiyonasına katılma başarısını da gösteren İskoçların zaten bundan daha ileriye gitmesini kimse beklemiyordu.

Euro 2020’de İskoçya Tam Formunda Değildi

EURO 2020 İçin Az Ama İskoçya İçin Yeterli

İlk maçta kendilerine daha yakın bir rakip olarak görülen Çekya karşısında bir galibiyet veya beraberlik alabilselerdi belki bir sürpriz yapabilirlerdi ancak İskoçlar, Çekya’ya kaybettikten sonra çekişmeli rakipleri İngiltere’den 1 puan almayı başardığı için de oldukça mutlulardır. İskoçya ekibi gelecek yıllara daha iyi hazırlanmalı.

Sonrasında gelen Hırvatistan mağlubiyeti ile turnuvaya veda eden takımın oynadığı 3-5-2 taktiği ve oynanan futbol bir noktaya kadar ümit vadediyor.

Özellikle Çekya maçında yaptıkları hızlı geçiş oyunuyla ciddi fırsatlar yakalayan ve Çekya’yı oldukça bunaltan ekibin oynadığı futbol mümkün olduğu ölçüde tatmin etti. Yine bu maçta Patrick Schick’in attığı inanılmaz gol de maça tat katan detaylardandı. EURO 2020 için yeterli bir performans değildi.

Euro 2020’de İskoçya Tam Formunda Değildi

Gelecek

İskoç futbolu, bahsi geçen yıldızlarına yeni parçalar eklerse önü açık bir takım izlenimini verdi. Bu turnuva özelinde konuşulduğunda üçlü defansı oluşturan iki oyuncunun stoper orjinli olmamasının çeşitli dezavantajlarını yaşadılar. Gerektiği takdirde 8 hatta 9 oyuncuyla savunma yapan takımın savunma yerleşimlerinde ve hava toplarında yaşadığı zafiyet onlara sorun yaşattı.

Hırvatistan maçında yedikleri üç golün üçünde de daha iyi bir defans hattı daha etkili müdahalelerde bulunarak golü önleyebilirdi. Bununla birlikte hücumda daha yetenekli ayaklara sahip olmuş olsalardı Çekya maçının kaderi bambaşka yazılmış olabilirdi. Pek tabii bunların hepsi İskoç taraftarlar için geride kaldı.

Tüm rakipleri karşısında oynadıkları kaliteli oyun ve yarattıkları fırsatların heyecanları, bunun dışında en önemlisi ecel terleri döktürdükleri İngiltere maçı onların keyif alması gereken noktalar olarak kayıtlara geçti.