Euro 2020’de İspanya Çıkış Gösterdi

Euro 2020'de İspanya Çıkış Gösterdi

İspanya Milli takımı EURO 2020’de nasıldı, sonuçlar ülke puanına katkı sağladı mı? Pep Guardiola, Barcelona ile tarih yazarken bu durumun İspanya Milli Takımına yansımaması mümkün değildi. 2008 Avrupa Şampiyonası, 2010 Dünya Kupası ve 2012 Avrupa Şampiyonası galibi İspanya bu şaşalı günlerini aramaya başladığında Barcelona da bu durumdan mustaripti.

Bu Avrupa Şampiyonası ise İspanya’nın uzun bir zamandan sonra umut vaat eden bir performans kaydettiği turnuva oldu. Temmuz 2018 itibariyle göreve Luis Enrique’yi getiren İspanyollar, E grubunda mücadele ettikleri Slovakya, Polonya ve İsveç karşısında herhangi bir mağlubiyet almadan gruptan çıktığında rakipleri Hırvatistan oldu.

Matadorların kendilerine özgü çok önemli bir geleneği olduğunu bu noktada belirtmek gerekir. Her zaman ama her zaman iddialı oyuncularla kurulu takımlarla oynayan İspanyolların her zaman altyapıdan yetiştirebildiği oyuncular olur.

Euro 2020'de İspanya Çıkış Gösterdi

EURO 2020’de İspanya’da Yükselen Grafik

Durum böyle olunca herkes birbirini ikame edebilir ve kadro kalitesi belirli bir standardı yakalar. Portekiz Cristiano Ronaldo’ya, Fransa Mbappe’ye ve hatta Polonya Robert Lewandovski’ye sahip iken İspanya’da bu kalibrede bir oyuncuyu görmek zor. Ancak İspanyolların bu dengeli ve dengeyi kurarken tahmin edilemez yapısı her zaman onların tehlikeli bir ekip olarak görülmesini sağladı.

İspanyollar, son 16 turunda Hırvatistan’ı uzatmalarda, çeyrek finalde İsviçre’yi penaltılarda geçerken turnuvanın baskın favorisi İtalya’ya da yine penaltılarda kaybettiler. Hem La Liga’nın hem de kulüplerin eskisi kadar tat vermediği bir ortamda İspanyollar 2018’de yaşadıkları krizden bu yana form tutuyor.

Diğer paydaşların formlarını kaybettiği ortamda büyük bir milli takımın forma giriyor olması oldukça değerli.

Euro 2020'de İspanya Çıkış Gösterdi

Dinamo

Her zaman çok kaliteli orta saha oyuncularla oynama şansını yakalayan İspanya’da Sergio Ramos’un yokluğunda lider oyuncu sıfatı yine bir orta saha oyuncusu olan Thiago Alcantara için kullanıldı.

Gerçekten kaliteli bir kumaşı olan Thiago’nun bu turnuvada forma rekabetine girdiği oyuncu ise İspanyolların yükselen yeni değeri ve belki de geleceği olan Pedri idi.

18 yaşındaki oyuncu 2020-2021 sezonunda tamı tamına 73 maça çıktı ve bu maçların birçoğunda istikrarlı bir performans gösterdi. Euro 2020 boyunca İspanya’nın tüm maçlarında görev alan genç yeteneğin oynamadığı tek sürenin 119. Dakikasında çıktığı İsviçre maçındaki penaltılar olduğunu ve ispanyanın grup aşamasından sonra oynadığı tüm maçların en az uzatmalara gittiğini düşündüğümüzde Pedri’nin önemi daha iyi anlaşılacaktır.