EURO 2020’DE İSVEÇ PEFRORMANSI

İsveç Euro 2020 elemelerinde F Grubu’nda yer alan takım topladığı 21 puan ile ikinci sırada yer alarak şampiyonaya katılma Hakkı elde etti.

Euro 2020 elemelerinde İsveç F grubun da, İspanya, Norveç, Romanya, Faroe Adaları ve Malta ile aynı grupta yer aldılar.

Euro 2020’de ise E grubunda yer alan İsveç grubunu 7 puan ile 1 sırada tamamlayarak gruplardan çıkma başarısı elde ettiler.

Son 16 turunda ise İsveç C grubunda 3. sırada tamamlayan Ukrayna ile karşı karşıya geldiler. Normal süresi karşılıklı golleriyle 1 – 1 sonuçları mücadelede 120 + 1 dakikada Ukrayna A. Dovbyk ile 2 – 1 öne geçerek adını bir üst tura yazdırmış oldular.

İsveç’te uzatma dakikalarında 99 dakikada M. Danielsson kırmızı kart görerek takımını 1 kişi eksik bırakmıştı.

İsveç Euro 2020 son 16 turunda veda ederken Ukrayna ise Çeyrek finalde İngiltere’ ye 4 – 0’ lık skor ile mağlup olarak turnuvadan elenmiş oldu.

EURO 2020 ELEMELERİNİ RAHAT GEÇTİLER

Euro 2020 elemelerinde F grubunda yer alan İsveç grubunda İspanya ile birlikte çıkacak en güçlü takımlar arasında gösteriliyordu ki öylede oldu.

İsveç F Grubu’nda ilk maçında kendi sahasında Romanya ile karşı karşıya gelen takım sahadan 2 – 1’ lik galibiyet ile ayrılarak Grup aşamasına 3 puan ile başlamış oldular.

Grubun ikinci karşılaşmasında ise Norveç deplasmanında oldukça gollü bir karşılaşma’ da her iki takımın da karşılıklı bulduğu 3’er golle maç sonunda sahadan 1’ er puan ile ayrıldılar.

İsveç gruptaki güçsüz rakiplerinden Malta’yı 3  – 0, deplasman da Faroe Adalarını ise 4 – 0’ lık skor ile mağlup ederek ilk 5 karşılaşmasında 10 puan toplamış oldular. Zayıf rakibi Malta ve Faroe adalarında 4 karşılaşmada da kalesinde gol yemeden kapatan İsveç bu karşılaşmalarda gol averajını da bir hayli yükseltmiş oldu.

Euro 2020 elemelerinde ikincilik yarışı içinde olacakları rakibin Norveç ile kendi sahasındaki karşılaşmada 1 – 1 beraberlik ile ayrıldı.

İsveç Euro 2020 elemelerinde F grubundaki tek mağlubiyetini rubu lider olarak tamamlayan İspanya karşısında aldı. Deplasmanda oynadıkları karşılaşmada rakibine 3 – 0 mağlup olan İsveç kendi sahasında ise rakibi ile 1 – 1’ lik birlik beraberlik ile sahada ayrıldılar.

Eleme maçları sonunda İsveç 10 karşılaşmada 6 galibiyet 3 beraberlik ve 1 mağlubiyet ile 21 puan da ikinci sırada yer alarak Euro 2020 ye katılma hakkını elde etmişti.

İSVEÇ EURO 2020’DE SON 16’YA KADAR GİDE BİLDİLER

isveç

İsveç Euro 2020’de E Grubu’nda eleme grubunda da aynı grupta yer aldıkları İspanya ile birlikte Slovakya ve Polonya ile yer aldı.

İsveç grubundaki ilk maçında İspanya ile 0 – 0 berabere kalarak büyük bir avantaj elde etmişti. Grubun ikinci maçında ise İsveç, Slovakya 1 – 0 ve sonrasında Polonya’ yı ise 3 – 2 mağlup ederek gruptan çıkmayı garantilemiş ti.

Gruptan lider olarak çıkan İsveç son 16 turunda Ukrayna ile eşleşti. Karşılaşmada 27’ dakikada önce geçen Ukrayna’ ya 43’ dakikada cevap veren İsveç maçın normal süresini 1 – 1 beraberlik ile bitirmişlerdi.

Karşılaşma penaltı atışlarına gidecek derken 120 + 1 ‘ dakikada Ukrayna’ da A. Dovbyk sahneye çıkarak Ukrayna’ yı 2 – 1 öne geçirerek İsveç’ i turnuva dışına itmiş oldu.