EURO 2020’de Öne Çıkan İstatistikler

Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020

11 Haziran tarihinde başlayan EURO 2020’nin grup aşamalarındaki maçlar tamamlandı. Alınan sonuçlar neticesinde gruplarda ilk ikiye girin takımlar ile en iyi üçüncü olan dört takım, EURO 2020’de son 16’ya kalmayı başardı.

Buna göre EURO 2020’de A Grubu’nda İtalya ve Galler; B Grubu’nda Belçika ve Danimarka; C Grubu’nda Hollanda ve Avusturya; D Grubu’nda İngiltere ve Hırvatistan; E Grubu’nda İspanya ve Fransa; F Grubu’nda ise Fransa ve Almanya gruplarda ilk ikiye girmeyi başaran takımlar oldular. Öte yandan gruplarda topladıkları puanlar neticesinde İsviçre, Ukrayna ve Çekya en iyi üçüncü olan dört takım olarak bir üst tura yükselmeye hak kazandılar.

EURO 2020’nin Gol İstatistikleri

Avrupa Futbol Şampiyonası, EURO 2020’nin grup maçlarında toplamda 94 gol atıldı. Bu 94 golün 8’i ise penaltılardan geldi. F Grubu’nda üçüncü maçların oynandığı haftada Portekiz ve Fransa’nın karşı karşıya geldiği maçta toplamda 3 penaltı kullandı ve gruplarda bir maçta en fazla penaltı kullanılan maç oldu. Öte yandan grup maçlarındaki istatistiklere göre maç başına gol ortalaması 2.62 oldu.

Yine istatistiklere göre en fazla gol atılan dakika aralığı ise 46 – 60 arası oldu. Bu 15 dakikada toplamda 22 gol atıldı. EURO 2020’nin grup maçlarında en golcü takım attığı 8 golle Hollanda olurken; en golcü futbolcu ise attığı 5 gol ile Portekizli yıldız futbolcu Cristiano Ronaldo oldu.

Ronaldo, atmış olduğu 5 gol ile Portekiz forması ile 109 gole ulaştı ve bu alanda yine 109 gol ile rekoru elinde bulunduran İranlı Ali Daei’yi yakalamayı başararak rekora ortak oldu. Bunların yanı sıra, en çok asist yapan futbolcu 3 asist ile Danimarkalı Hojbjerg olurken; en fazla kurtarış yapan kaleci ise 18 kurtarış ile Türkiye forması giyen Uğurcan Çakır oldu.

Kart İstatistikleri

Avrupa Futbol Şampiyonası, EURO 2020’nin grup maçlarında hakemler toplamda 97 kez sarı; 2 kez de kırmızı kart gösterdi. Öte yandan gruplardaki tüm maçlarını kazanarak en fazla puan toplayan takımlar 9’ar puan ile İtalya, Belçika ve Hollanda oldu. Grup maçlarında İtalya ve İngiltere, gol yemeden son 16’ya kalmayı başardılar.