Euro 2020’de Slovakya Zayıftı

Çek Cumhuriyeti ile birlikte Çekoslavakya’yı oluşturan iki ülkeden biri olan Slovakya bu turnuvanın en zayıf halkalarından biri olarak görülüyordu. Kadrolarında bireysel olarak önemli isimleri barındırmalarına rağmen hem bu arenalarda olan tecrübesizliği, hem de oyunun bir takım oyunu olarak kaliteye de dayanıyor olması Slovakların handikaplarıydı.

slovakya

Zayıf Halka

Kadrolarına bir bakış atılacak olursa 2020-2021 sezonunda Trabzonspor’a transfer olan ve Slovaklar için efsane bir figür olan Marek Hamsik, yine Trabzon ekibinden hatırladığımız Juraj Kucka ve Tomas Hubocan, Napoli’de top koşturan Stanislav Lobotka gibi oyunculara sahip olan ekibin hücum hattı ise pek iç açıcı değildi.

Diğer takımlara göre daha güçsüz olan takımın mecburen oynamak zorunda olduğu defansif oyun esnasında bulduğu fırsatları değerlendirebilecek veya geçiş oyununda bir istasyon görevi görebilecek bir oyuncusu olmayınca turnuvada duran toplar veya bireysel yetenekten gelen goller olmadıkça nasıl gol atacağı merak konusuydu.

Bir o kadar merak edilen diğer husus da her ne kadar dünyanın en iyi stoperleri listelense ismi rahat geçecek olan Milan Skriniar’ın liderliğini yaptığı defans hattının önemli hücum gücü olan takımlara karşı ne kadar dayanabileceğiydi. Slovakya, bir şekilde Polonya karşısında galip gelse de İspanya ve İsveç karşısında pek varlık gösteremedi ve turnuvaya veda etti.

slovakya

Tüm bunlara rağmen Slovak taraftarlar, Polonya karşısında alınan galibiyetten ve takımlarının böyle bir arenada mücadele etmesinden memnun kalmışlardır.

Alışkanlık

Yazının başında da değindiğimiz gibi, Çekoslavakya’yı oluşturan iki ülkeden biri olan Slovakya futbol konusunda Çek Cumhuriyeti kadar güçlü değil. Hüviyetini kazandığından bu yana sadece 2010 Dünya Kupası’na katılabilen –ki orada iyi bir performans sergilemişlerdi- ve ilk kez 2016 Avrupa Şampiyonasında boy gösteren takımın bu turnuvalara katılabilmek adına bir alışkanlık geliştirmesi oldukça mühim.

Takımın efsanesi Hamsik, 34 yaşında ancak kalitesi ve oyun zekasıyla takımını bir komutan gibi yönetebilir halde. Çift 6 numarayla oynadıkları Polonya maçında aldıkları galibiyet ve Skriniar gibi bir stoperin varlığı, Slovakya kalibresindeki bir takımın oynayacağı defansif oyunun geliştirildiğinde daha etkili ve galibiyete ulaştırabilir bir oyun olduğunun sinyallerini verebilir.