EURO 2020’DE TAKIM KADROLARI ARTTIRILDI

EURO 2020’DE TAKIM KADROLARI ARTTIRILDI

UEFA, EURO 2020’de covid–19 nedeniyle takımların yaşayabilecekleri sıkıntılara önlem olarak, takım kadrolarının 23 kişi yerine 26 kişiden oluşmasını onayladı. UEFA’nın Avrupa Şampiyonası için onayladığı özel kurallara göre, takım kadrolarının sayısı 26’ya çıkarılacak ancak her maç için bildirilmesi gereken futbolcu sayısı en fazla 23 olarak kalacak.

EURO 2020 ile ilgili değişikliklerin 1 Haziran 2021 tarihinde onaylanmasından sonra, oyuncuların ciddi sakatlık ve hastalık yaşaması söz konusu olursa, oyuncu listesinde sınırsız değişiklik yapılabilecek.

UEFA Yönetim Kurulu, covid–19 pandemisinin EURO 2020 final turnuvasının işleyişine zarar vermemesi ve organizasyonun devamlılığı için özel kararlar belirledi. UEFA’nın yaptığı açıklamaya göre, takımların kadro sıkıntısı yaşamaması için oyuncu sayısı 23’ten 26’ya çıkarıldı.

Söz konusu kararla ilgili öneri aslında İtalya Milli Takımı’nın teknik direktörü Roberto Mancini’den gelmişti. Türkiye ile aynı grupta yer alan ve turnuvanın açılış maçını A Milli Takımımızla yapacak olan İtalya Milli Takımı’nın teknik direktörü Mancini, Nisan ayında UEFA’ya, takımların covid–19 koşullarında daha geniş kadrolara sahip olmaları gerektiğini önermişti.

Bu kararın alınmasıyla birlikte, futbolculara turnuva boyunca yapılacak olan covid–19 testleri sonucunda pozitif vakalar çıktığı vakit, oluşacak oyuncu eksiklikleri telafi edilebilecek.

Böylece, takımların uyguladıkları karantina önlemleri süresince sahadan uzak kalmak zorunda olan futbolcuların yerine, fazladan 3 kişilik bir seçenek daha oluşturulmuş olacak. Fakat maçların isim listesine yazılacak olan futbolcu sayısı 23 olarak kalacak.

Bu özel kararlar 1 Haziran 2021 tarihinde onaylandığı takdirde, takımlardaki oyuncular turnuvadaki ilk maçlarına çıkmadan önce ciddi sakatlık ve hastalık geçirirse, kadroda sınırsız değişiklik yapılabilecek. İlgili kararlarda, herhangi bir takımın ilk karşılaşmadan önce bir oyuncusunun covid–19 testi pozitif çıktığında veya yakın temaslı olduğu tespit edildiğinde, o oyuncunun izolasyona tabi tutulmasının ciddi hastalık olarak değerlendirileceği öngörülüyor.

Takım, böyle bir durumda, UEFA yönetiminin onaylaması halinde, söz konusu oyuncunun yerine başka bir oyuncuyu listeye dâhil edebilecek.

EURO 2020’DE TAKIM KADROLARI ARTTIRILDI

KALECİ DEĞİŞİKLİĞİNE DE DÜZENLEME GETİRİLDİ

UEFA’nın aldığı yeni kararlara göre, EURO 2020 Avrupa Şampiyonasında bir takımın oyuncu listesinde adı yazılı olan üç kaleciden herhangi biri veya ikisi turnuva süresince sakatlık tecrübe ettiği takdirde, her maç öncesinde bu kalecilerin yer değiştirmesine izin verilecek.

Bir takım, karantina ve izolasyon koşullarının söz konusu olduğu durumlarda, en az bir kalecinin de dahil olduğu on üç sağlıklı futbolcuyu sahaya çıkarabilirse, karşılaşma iptal edilmeyecek ve oynatılacak. Euro 2020 heyecanı tüm ülkeleri sardı.

EURO 2020’DE TAKIM KADROLARI ARTTIRILDI

HAKEMİN FIFA KOKARTLI OLMASI ZORUNLU OLMAYACAK

Eğer bir takımın koşulları UEFA’nın belirlediği bu özel kararlara uymuyorsa, UEFA yönetimi karşılaşmayı 48 saat içinde oynanması şartıyla erteleyebilecek ve uygun görmesi halinde de o karşılaşmanın başka bir statta gerçekleşmesine karar verebilecek.

Ayrıca herhangi bir takım, maçın UEFA’nın belirlediği şartlarla oynanmasına engel olursa, o takım hükmen 3-0 yenik sayılacak. Öte yandan, karşılaşmaya atanan hakemlerden birinin covid–19 testi pozitif çıkarsa, o hakemin yerine atanacak hakemde ise FIFA kokartlı olması şartı aranmayacak.