EURO 2020’deki A Grubu’ndaki Sonuçlar

EURO 2020’deki A Grubu’ndaki Sonuçlar

EURO 2020’de A Grubu’nda mücadele edecen A Milli Futbol Takımı’mız, bu Avrupa Şampiyonası’na istediği sonuçlar ile başlayamadı. İlk maçında deplasmanda güçlü rakibi İtalya’ya mağlup olan Türkiye, ,ikinci maçında da karşı karşıya geldiği Galler’e mağlup oldu.

Avrupa Futbol Şampiyonası, EURO 2020 A Grubu’ndaki ikinci maçların ardından 6 puan ile liderlik koltuğuna oturan takım İtalya oldu. İkinci sırada ise 4 puanı bulunan Galler yer alıyor. Üçüncü sırada ise 1 puan alan İsviçre bulunmak. Türkiye ise iki maçtanda puan alamadığı için dördüncü sırada yer alıyor. A Milli Futbol Takımı’mız A Grubu’ndaki üçüncü ve son maçını 20 Haziran Pazar günü oynayacak.

EURO 2020’deki A Grubu’ndaki Sonuçlar

Gruplardaki Puan Eşitliğinde Bakılacak Kriterler ve En İyi Üçüncüler

EURO 2020’de bir grupta aynı puana sahip olan iki takım arasında hangisinin daha iyi ya da hangisinin gruptan çıkacağına karar vermek için birkaç farklı kritere, istatistiğe ve puana bakılacak. Bunların belirlenmesi için de şu durumlara bakılacak: takımlar arasındaki gol averajı, takımlar arasında atılan gol sayısı, gruptaki gol averajı, grupta atılan gol sayısı, fair – play puanı ve elemelerdeki genel sıralama.

Öte yandan gruplardaki en iyi 3.’leri berlirlemek için de birtakım istatistikler, puanlar ve kriterler göz önünde bulundurulacak. Bunlar ise şöyle olacak: en çok puan toplayan, gol averajı, atılan gol sayısı, fair – play puanu ve elemelerdeki genel sıralama. Tüm bunlar değerlendirildikten sonra en iyi 4 grup üçüncüsü EURO 2020’de bir ust tura çıkacak.

EURO 2020’deki A Grubu’ndaki Sonuçlar

Türkiye’nin Gruptan Çıkma Şansı

EURO 2020’ye büyük umutlarla başlayan fakat istediği sonuçları alamayan takımlarından başında hiç şüphesiz Türkiye geliyor. Hatırlanacağı üzere A Milli Futbol Takımı’mız EURO 2020’nin açılış maçında turnuvanın güçlü takımlarından İtalya ile kozlarını paylaştı.

Bu maçtan beklenmedik bir skorla 3 – 0 mağlup ayrılan takım Türkiye oldu. Daha sonra A Grubu’ndaki ikinci maçında Bakü Olimpiyat Stadı’nda Galler ile karşı karşıya gelen A Milli Futbol Takımı’mız bu karşılaşmadan da 2 – 0’lık skorla mağlup ayrıldı. Bu mağlubiyet ile birlikte hem gruptan çıkma şansını hem de tüm gruplardan seçilecek olan en iyi üçüncüler arasına girme şansını oldukça zora sokan Türkiye, 4 takımından olaşacak olan en iyi üçüncüler arasına girebilmek için diğer gruplardaki maçların sonulanmasını beklemek zorunda kalacak.

Tabi bunun için de A Milli Futbol Takımı’mızın A Grubu’ndaki son maçında karşılacağı İsviçre’yi iyi bir skor ile mağlup etmesi gerekiyor.