EURO 2020’nin A Grubu

Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020

Normal şartlar altında geçen yıl oynanması planlanan fakat yeni tip koronavirüs sebebi ile 1 yıl ertelenen Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020), 11 Temmuz tarihinde başladı ve tüm heyecanı ile devam ediyor. Bilindiği üzere 6 grupta 4’erli olarak toplamda 24 takım EURO 2020’de şampiyonluk ve kupa mücadelesi veriyor. Bu bağlamda A Grubu’nda yer alan takımlar İtalya, Galler, İsviçre ve Türkiye oldu.

Futbol otoriteleri bu grupta İtalya’yı favori olarak görüyordu. İtalya’nın ardından ise özellikle EURO 2020 elemelerinde oldukça iyi bir performans ortaya koyan A Milli Futbol Takımı’mız da hem grupta hem de turnuvada gizli favori olarak görülen takımlardandı. Fakat A Grubu’ndaki maçların tamamlanmasının ardından tahmin edilenler tam anlamıyla gerçekleşmedi.

EURO 2020 A Grubu’nun Değerlendirmesi

Avrupa Futbol Şampiyonası, EURO 2020 A Grubu’nda yer alan Türkiye ve İtalya aynı zaman bu önemli turnuvanın açılış maçında karşı karşıya geldiler. Merakla beklenen bu maçı 3 – 0’lık skorla kazanan taraf İtalyanlar oldu. Türkiye ise beklenmedik bir skor ile turnuvaya başlamış oldu. Diğer takımların arasındaki ilk maçta ise atılan karşılıklı gollere rağmen kazanan çıkmadı ve Galler ile İsviçre 1 – 1 berabere kaldı. EURO 2020’nin A Grubu’ndaki ikinci maçlarda ise A Milli Futbol Takımı’mız beklemediği bir mağlubiyet daha oldu.

İlk maçın ardından kazanması beklenen Türkiye, rakibi Galler’e yarıların sonunda yediği goller ile 2 – 0 yenildi. Diğer maçta ise yoluna devam eden İtalya oldu ve Türkiye’den sonra İsviçre’yi de 3 – 0’lık skorla mağlup etti. A Grubu’ndaki üçüncü maçlarda ise 3’te 3 yapmayı başaran İtalya, 10 kişi kalan rakibi Galler’i tek golle geçerek kayıpsız bir şekilde EURO 2020’de bir üst tura yükseldi.

Öte yandan Türkiye, adeta formalite olarak çıktığı bu maçta turnuvadaki ilk golünü atmasına rağmen sahadan 3 – 1’lik skorla mağlup ayrıldı ve EURO 2020’ye veda etti. 4’er puana sahip olan Galler ve İsciçre’den ise averajı daha iyi olan Galler, bir üst tura yükselen takım oldu.

EURO 2020 A Grubu’nda Öne Çıkanlar

Avrupa Futbol Şampiyonası, EURO 2020’nin A Grubu’nda maçlar tamamlandı ve İtalya 9 puan ile birinci, Galler 4 puan ve averaj ile ikinci, İsviçre 4 puan ve averaj ile üçüncü ve Türkiye puansız bir şekilde son sırada tamamladı. İtalya’da Immobile, Insıgne, Locatelli Moore, Ramsey ve Gale öne çıkan futbolcular oldular.