EURO 2020’nin Stadyumları ve Seyirci Kapasitesi

Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020

11 Temmuz tarihinde başlayan ve 11 Haziran tarihindeki final maçı ile sona erecek olan EURO 2020, tüm heyecanı ile devam ediyor. Birçok grupta maçlar tamamlandı ve bir üst tura çıkan Milli takımlar belli oldu. Önümüzdeki günlerde diğer gruplarda da maçlar tamamlandıktan sonra maçlar tüm hızıyla oynanmaya devam edecek. Bilindiği üzere EURO 2020’ye toplamda 11 stadyum ev sahipliği yapacak.

Bu stadyumlar ise Joahn Cruyff Arena, Bakü Olimpiyat Stadı, Bükreş Ulusal Arena, Puskas Arena, Parken Stadyumu, Hampden Park, Wembley Stadyumu, Allianz Arena, Roma Olimpiyat Stadı, Krestovsky Stadyumu ve La Cartuja olarak belirlenmişti. Ayrıca EURO 2020’deki bu stadyumlarda %25 oranında seyirci alınması kararlaştırılmıştı. Fakat UEFA’dan gelen son açıklamaya göre seyirci kapasitesinde değişiklik yapılmaya karar verildi.

UEFA’nın Yeni Seyirci Kapasitesi Kararı

UEFA, devam etmekte olan EURO 2020’nin seyirci kapasitesi ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. UEFA’nın yapmış olduğu bu açıklamada, EURO 2020’nin Londra’da bulunan Wembley Stadyumu’ndaki oynanacak olan maçlarında seyirci kapasitesinin %75’e çıkarılacağı belirtildi. Bilindiği üzere EURO 2020’nin yarı final ve final maçları Wembley Stadyumu’nda oynanacak. Bu yüzden İngiltere hükümeti ile yapılan anlaşma neticesinde seyirci sayısı arttırılacak. Öte yandan bu maçları stadyumda izlemek isteyen seyirciler, yeni tip koronavirüs önlemlerine uymak zorunda olacak.

Yaklaşık 60 binden fazla seyircinin olacağı bu maçlarda taraftarlar, stadyuma girmeden önce hem negatif olan yeni tip korovirüs test sonucunu göstermek zorunda hem de maç tarihinden 14 gün öncesine kadar ikinci doz aşısını yaptırmak zorunda. Bu belgelere sahip olan ve stad girişinde gösteren seyirciler, EURO 2020’nin son maçlarını yerinden izleyebilecek. EURO 2020’nin oynanacak olan bu yarı final ve final maçları 6 Temmuz, 7 Temmuz ve 11 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin’in Açıklamaları

UEFA’nın almış olduğu bu son karar hakkında açıklamalarda bulunan UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ise böyle bir haberin mutluluk verici olduğunu dile getirdi. Yaklaşık 18 aydır tribünlerin dünya genelinde boş olduğunu ifade eden Aleksander Ceferin, insanların hem futbola yeniden dahil olması adına hem de normalleşme adına büyük bir adım olduğunu sözlerine ekledi.