EURO 2024 Uğruna Türkiye’nin Stadyumları

EURO 2024 turnuvasının düzenleneceği ülke 2018’de belirlenmişti. Sona kalan iki aday Almanya ve Türkiye olmuştu. Avrupa Futbol Şampiyonası’nın 17’ncisi olan bu turnuva 14 Haziran ve 14 Temmuz 2024’de gerçekleştirilecek. Bu turnuvanın düzenleneceği ülkenin belirlendiği Nyon’daki kapalı oylamada Türkiye’nin 4 oyuna karşılık olarak Almanya’nın 12 oyu vardı. Bu şekilde de turnuvanın Almanya’da düzenleneceği belirlenmiş oldu.

Almanya ayrıca İspanya ile beraber en fazla sayıda Avrupa Şampiyonu olabilmiş ülkedir. 1972, 1980 ve 1996 turnuvalarında kupayı kaldırmış olan Alman A Milli takımı, toplamda 3 defa kupayı kazandı. Kupa’nın finallerine de hiç yabancı olmayan Almanya, 3 defa da final maçında elenip ikinci oldu. Bu istatistiklerle de Almanya, Avrupa’nın en başarılı A milli takımı olarak adını tarihe yazdırmış durumda.

Türkiye’nin turnuvanın düzenlenmesi hakkını Almanya’ya kaptırması sonrasında ülkeler arası şartlardaki farklılıklar merak konusu oldu. Yıllardır turnuvanın ev sahipliğini yapmak isteyen ülkeleri arasında bulunan Türkiye, bu başvurusunun onaylanması için yüksek seviyede çalışmalar düzenliyor. Ancak tüm bu çalışmalara rağmen istatistiklere bakılınca Türkiye, nerdeyse Almanya’nın dörtte biri kadar imkan sunabiliyor. Ancak stadyum konusunda gelişim göstermeyi vaat eden Türkiye, en azından Euro 2024 konusunda nerdeyse Almanya ile rekabet edebilecek durumdaydı.

Avrupa Şampiyonası İçin Çalışmalar

Türkiye, başvuru yaptığı dönemlerde ilan ettiğine göre toplamda 4 milyon Euro miktarında yatırım yaparak ülkenin genelinde 37 adet modern şartlara uygun şekilde stadyum inşa etti. Ve toplamda da 2 adet büyük stadyumun yeniden inşa edileceği ve bir tanesinin de kapasitesinin arttırılacağını vaat etmişti.

Normalde Türkiye’nin 2024 Avrupa Şampiyonası’nda kullanmayı planladığı, şartlara uygun şekilde toplamda 10 tane stadyumu bulunmaktaydı. Ancak 10 stadyumdan 3 tanesinin yeniden inşa edilmesi ve düzenlenecek olması UEFA değerlendirme sorumluları karşısında olumsuz bir etki yaratmaya sebebiyet verdi. Türkiye, Atatürk Olimpiyat Stadyumu ve Ankara Stadyumu’nun yeniden inşasını ve Antalya Stadyumu’nun da büyük ölçüde yenilik geçireceğini ilan etmişti.

Türkiye’nin bahsi geçen bu stadyumlarının mevcut altyapılarının yetersiz görülmesinin yanında sadece 5 adet stadyumun temizlik standartlarına uygun bulunması büyük bir negatiflik yaratmıştı. Ayrıca son 16 maçın büyüklüğünü sadece 6 tane stadyumun karşılayabilecek olması da bir diğer olumsuz yöndü.

Türkiye’nin 10 Stadyumu

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası kapsamında toplamda 51 adet maç yapılacak. Türkiye’nin bu stadyumlarının toplam kapasitesi 2.49 milyon kişi olarak ilan edildi. Almanya’nın toplam seyirci kapasitesi ise 2.78 milyon olarak ilan edildi. Aradaki bu 290 binlik seyirci farkı çok görünmüyor olsa da Türkiye’nin puan kaybetmesinin en büyük etmenleri altındaydı.

Ankara Stadyumu 62332, Antalya Stadyumu 41349, Bursa Stadyumu 42985, Eskişehir Stadyumu 32204, Gaziantep Stadyumu 33884, Kocaeli Stadyumu 32204, Konya Stadyumu 36193, Atatürk Olimpiyat Stadyumu 85718, Ali Sami Yen Spor Kompleksi 50178, Şenol Güneş Spor Kompleksi 40735’lik seyirci kapasitesine sahiptir. Bizim stadyumlarımızın sapması 50 bin civarında seyrederken, Almanya’nın stadyumlarının sapması 25 bin civarında seyrediyor. Bu durum da Türkiye’nin bir olumsuzluğu olarak kaydedilmişti.