EURO 2028 İçin 5 Ülke Aday Oldu

UEFA, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasını düzenlemek için adaylığını açıklayan Almanya ile Türkiye arasından Almanya’yı seçmişti. 2028 Avrupa Futbol Şampiyonası için hazırlıklara başlanırken, turnuvaya hangi ülkenin düzenleyeceği merak konusu oldu. İngiltere İskoçya Galler ve Kuzey İrlanda ülkelerinin yanı sıra İrlanda Cumhuriyeti’de Euro 2028 ’i ortak düzenlemek için aday oldu.

Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti Aday

EURO 2028

EURO 2024’ün ev sahibinin belirlenmesinin ardından 2028 Avrupa Futbol Şampiyonası için hazırlıklara başlandı. Euro 2028’i hangi ülkenin veya ülkelerin düzenleyeceği merak konusu olurken İngiliz basınında çıkan haberlere göre Birleşik Krallık 2028 Avrupa futbol Şampiyonasını düzenlemek için hazırlıklara başladı.

The Times ve İndependent’in haberine göre Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti’nin 2028 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı düzenlemek istiyor. Önümüzdeki günlerde bu beş ülkenin UEFA’ya resmi başvuruyu yapacağı söyleniyor.

Birleşik Krallık ülkelerinden İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda 2028 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı ortak düzenlemek için adaylığını koymaya hazırlanırken, İrlanda Cumhuriyeti’nin de ortaklığa katıldığı öğrenildi. Turnuvayı düzenleyen ülkelerin otomatik olarak katılacağı bilinirken, EURO 2028’in beş ülkede düzenlenmesi halinde hangi takımların turnuvaya direkt olarak katılacağı henüz belirlenmedi. UEFA İcra Komitesi’nin alacağı karara göre 2028 Avrupa futbol Şampiyonası ev sahibi belli olucak. Birden fazla ülkede düzenlenmesi durumunda ise UEFA’nın vereceğe karara göre düzenleyen bazı ülkeler turnuvaya otomatik olarak katılabilecek.

EURO 2024 Nerede ve Ne Zaman Başlayacak ?

Geçtiğimiz yıllarda 2024 Avrupa futbol Şampiyonasını düzenlemek için Almanya ile ilk Türkiye adaylığını açıklamıştı. UEFA İcra Komitesi’nin yaptığı oylama sonucunda Almanya 12, Türkiye 4 oy aldı ve Almanya’nın 2024 Avrupa futbol Şampiyonası için ev sahibi olduğu resmen duyurulmuştu. EURO 2024 resmi logosu da UEFA’nın resmi sitesinde yayınlandı.

Almanya’da düzenlenecek olan 2024 Avrupa futbol Şampiyonası, UEFA‘nın düzenlediği 17. Avrupa futbol Şampiyonası olacak. 14 Haziran 2024 ve 14 Temmuz 2024 tarihleri arasında oynanacak olan turnuvaya 24 takım katılacak. Avrupa futbol Şampiyonası elemeleri Grup aşamasının ardından 20 takım direkt olarak turnuvaya katılabilecek. Geriye kalan üç takım ise play off maçlarının ardından belirlenecek. 2024 Avrupa futbol Şampiyonası’na 10 şehir ve 10 stadyum ev sahipliği yapacak ve Final karşılaşması Berlin Olimpiyat Stadyumu’nda oynanacak.

EURO 2024’de Ev sahibi olacak 10 şehir, Berlin, Münih, Dortmund, Gelsenkirchen, Stuttgart, Hamburg, Düsseldorf, Köln ,Leipzig ve Frankfurt olucak. Ev sahipliği yapacak 10 Stadyum, Olimpiyat Stadyumu, Allianz Arena, Veltins Arena, Westfalen, Mercedes Benz Arena, Imtech Arena, Merkur Spiel Arena, Müngerstoder Stadyumu, Red Bull Arena ve Commerzbank Arena olucak.

Avrupa Futbol Şampiyonası’nı en çok kazanan iki ülke Almanya ve İspanya, 3’er kez kupayı müzesine getirmeyi başarmıştı. Avrupa futbol Şampiyonasının son kazananı ise İtalya. Grubunu namağlup lider tamamlayan maviler, EURO 2022 finalinde İngiltere’yi devirerek kupaya uzanmıştı.