EURO2024’ün Detayları

EURO2020 heyecanı biteli çok uzun bir süre olmadı ancak artık Avrupalı futbolseverler başta olmak üzere birçok futbolsever EURO2024’e dair heyecan beslemeye başladı. Hatırlanacağı üzere Türkiye ile Almanya’nın ev sahipliği yapmak üzere başvuru yaptığı turnuva Almanya’ya verilmiş ve bu karar büyük tartışmalar yaratmıştı. Almanya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek turnuvaya dair detaylar çoktan belli olmaya başladı bile.

Avrupa’daki Öfke

Avrupa’nın en büyük futbol organizasyonlarından birisi olan Avrupa Şampiyonası’nın 2020 senesindeki versiyonu İtalya’nın büyük zaferiyle sonuçlandı. Bu turnuvadan neredeyse 1 buçuk sene sonra 2022 Dünya Kupası oynanacak olmasına rağmen birçok futbolsever EURO2024 için çok daha heyecanlı.

2022 Dünya Kupası’nın çok tartışmalı bir kararla Katar’da oynanacak olması ve Katar’daki hava şartları nedeniyle organizasyon alışkanlıklarından uzaklaşılması futbolseverlerin Dünya Kupası’na tavırlı olmasına neden oluyor.

Özellikle Avrupalı futbolseverler, kulüp düzeyinde de patlayan skandallarla birlikte kulüplere de çok kızgın. Bu kızgınlığın en kurumsal hali ise bağlı olduğu FIFA’nın kararlarını en sert dille eleştirmeye devam eden UEFA’nın açıklamaları olarak gösterilebilir.

Bununla birlikte en azından Türkiye için UEFA da pek sütten çıkmış ak kaşık sayılmaz. Zira 2024 senesinde düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapmak isteyen iki ülkeden birisi olan Türkiye’nin bu başvurusu biraz da şaibeli bir biçimde geri planda kaldı. Turnuvanın 12’ye 4 oyla Almanya’nın ev sahipliği altında oynanmasına karar verilmişti.

Türkiye’nin EURO2028’e başvuru yapması bekleniyordu ancak o turnuvanın da çok uluslu bir şekilde düzenlenmesine daha sıcak bakılıyor. 2032 için de son Avrupa Şampiyonu İtalya çok daha hevesli. Tüm bu şartlarda ülkemiz bir süre daha bekleyecek gibi görünüyor.

Çok Renklilik

Bununla birlikte Almanya’da düzenlenecek olan EURO2024’ün kurumsal kimliğine dair detaylar, Avrupalıların yaşadığı öfkeyi dindirecek gibi görünüyor.             Sonbahar aylarında turnuvanın logosunu tanıtan Almanya Futbol Federasyonu, logoda çok renkli bir tasarımı tercih etti.

UEFA’nın resmi sitesinden de yapılan duyuruda herkesin hoş karşılandığı ve çeşitliliğin kutlandığı bir EURO’nun tanıtımının yapıldığı vurgulandı. Almanya’da ve Avrupa’da eşcinsellik dostu politikaların ön plana çıkartılmasıyla da ilintili bir kampanya olan EURO2024 tanıtım kampanyası, birçok çevre tarafından da olumlu karşılandı.

Almanya’da düzenlenecek turnuvanın heyecanı ülkeyi şimdiden de sarmış durumda. Hayatın birçok alanını direkt olarak etkileyen bir organizasyon olan Avrupa Şampiyonası, ülkeye şimdiden etki etmeyi başardı.

Heyecanı şimdiden ülkeyi saran organizasyonda 24 takım mücadele edecek. Haziran ve Temmuz aylarını kapsayan 32 günde, 10 şehirde 51 maç oynanması planlanıyor.

Final maçı ise tarihi Berlin Olimpiyat Stadyumu’nda oynanacak. Maçların oynanacağı diğer 9 şehir ise Hamburg, Köln, Dortmund, Düsseldorf, Frankfurt, Gelsenkirchen, Leipzig, Münih ve Stuttgart olacak. Almanya 2006 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmıştı. 1988’de o zaman iki farklı parçadan oluşan ülke, Batı Almanya adıyla bir Avrupa Şampiyonası’nın ev sahibiydi.