EURO2028’in Adaylık Takvimi

EURO2024’ün Almanya’ya gitmesinden sonra artık UEFA’ya bağlı ülkeler adına EURO2028 başvurusu başlamıştı. Hatırlanacağı üzere Türkiye Futbol Federasyonunun da oldukça ev sahipliği konusunda oldukça istekli olduğu organizasyona dair başvuru yapmamış olması da dikkatleri çekmişti. Türkiye’nin başvuru yapmak adına kalan süresi gün geçtikçe azalıyor ancak UEFA’nın da takvimi oldukça net.

Başvurunun Takvimi

Avrupa futbolunun Milli Takımlar düzeyinde en büyük turnuvası olan Avrupa Şampiyonası’nın 2028 yılında düzenlenecek olan ayağı ya da bilinen adıyla EURO2028 için başvurular başladı. UEFA Ekim 2021 döneminde açıkladığı takvim ile birlikte bu turnuvaya ev sahipliği yapmak isteyen futbol federasyonlarından 2022 yılının Mart ayına kadar başvuru yapmalarını talep etti.

2028’deki turnuvayı düzenlemek isteyen ülkelerin hem sağlaması gereken hem de kabul etmesi gereken bazı şartlar var. Önceki 2 turnuvada olduğu gibi 24 takımın yapacağı 51 maç üzerinden düzenlenmesi planlanan EURO2028’de ülkeler tek başlarına ya da kendilerine yakın ülkelerle başvuru yapabilecek.

Ancak bu başvuru esnasında UEFA’nın belirlediği kapasitelere sahip olan statların UEFA’ya gösterilmesi gerekiyor. UEFA, EURO2028’i düzenlemek isteyen ülkelerden minimum 60 bin net oturma kapasiteli 1 stat ve minimum 50 bin net oturma kapasiteli tercihen 2 stada sahip olmalarını talep ediyor.

Bu kriterler dışında minimum 40 bin net oturma kapasiteli 4 ve 30 bin net oturma kapasiteli 3 stadın da bildirilmesini isteyen Konfederasyon, 23 Mart 2022 tarihine kadar başvuruları alacak. 30 Mart 2022’de adaylık koşullarını federasyonlara ileteceğini ifade eden UEFA, 5 Nisan 2022’de resmi adayları açıklayacağını belirtiyor.

12 Nisan 2023’e kadar nihai başvuru dosyanın teslimi için federasyonlara süre tanıyan UEFA, Eylül 2023 içerisinde de turnuvaya ev sahipliği yapacak ülke veya ülkeleri açıklamayı planlıyor.

Çok Uluslu

UEFA bahsedildiği gibi ülkelerin tekil veya coğrafi açıdan kendisine yakın ülkelerle birlikte başvuru yapabilmesine izin veriyor. Ancak EURO2020’de oluşturulan ve sonradan UEFA Başkanı Aleksander Ceferin tarafından pişmanlık duyulan bir sistem de olduğu ortada.

Bununla birlikte çok ülkeli başvurularda bir diğer problem de takımların eleme durumu. Bilindiği üzere Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapan takım turnuvaya eleme oynamadan direkt katılmaya hak kazanıyor. EURO2028’in tek bir ülkede düzenlenmesi direkt o takımın turnuvaya doğal katılım hakkını alması demek.

2 ülke olması durumunda da bu şekilde bir iltimas tanınacağını belirten UEFA, 2’den fazla ülkeyle yapılan başvurularda bu avantajın ortadan kalkabileceğine işaret ediyor. Konfederasyonun açıklaması, 2’den fazla düzenleyici ülkenin olması durumunda şampiyona elemelerinin yazılacak statü ile birlikte durumunun açıklanacağı yönünde.

UEFA Başkanı Ceferin’in sıcak bakmaması ve UEFA’nın da garanti vermemesine rağmen EURO2028’in 1’den çok düzenleyiciyle yapılması da kuvvetle muhtemel. Zira birçok aday bu şekilde bir hazırlık planı yaptı ve ülkeler komşularıyla birlikte başvuru yapmayı tasarlıyorlar.