Fenerbahçe’nin Avrupa Fikstürü Belirlendi

Sarı – lacivertli temsilcimizin UEFA Avrupa Ligi ‘ndeki fikstürü belli oldu. Şampiyonlar Ligi 2. Turda Ukrayna temsilcisi Dinamo Kiev ‘e elenerek Avrupa yolculuğuna UEFA Avrupa Ligi ‘nde devam eden sarı – lacivertli Fenerbahçe, 3. Turdaki rakibi Slavacko ve play offlardaki rakibi Austria Wien ‘i eleyerek gruplara kalmaya hak kazanmıştı.

Sarı – lacivertli temsilcimizin UEFA Avrupa Ligi ‘ndeki grubu ve fikstürü açıklandı. 3. Torbadan kuraya katılan sarı – lacivertli Fenerbahçe B grubunda yer alacak. Gruptaki diğer rakipleri ise Fransa temsilcisi Rennes FC, Kıbrıs temsilcisi AEK Larnaca ve Şampiyonlar Ligi 2. Turunda karşılaşıp elendiği Ukrayna temsilcisi Dinamo Kiev oldu.

B Grubu Ve Fenerbahçe Fikstürü

UEFA Avrupa Kupası ‘nda grup maçları 8 Eylül ‘de başlayacak ve 3 Kasım ‘da sona erecek. 32 takımlı UEFA Avrupa Ligi ‘nde 4 takımdan oluşan 8 grupta oynanacak 6 ‘şar maçın ardından grup liderleri direkt olarak son 16 ‘ya kalacak. Grubunu ikinci sırada bitiren takımlar ise, UEFA Şampiyonlar Ligi ‘nden elenen 8 takım ile play off larda yarışarak son 16 turuna kalmak için yarışacak. Grup 3. Leri Avrupa Konferans Ligi ‘nde yoluna devam etmek için o ligin takımlarıyla play off oynayacak. Grup sonuncuları ise bu sezon için Avrupa yolculuğuna 3 Kasım ‘da veda edecek. UEFA Avrupa Ligi Finali ise 31 Mayıs 2023 ‘te Macaristan ‘ın başkenti Budapeşte ‘de Puskas Arena ‘da oynanacak.

8 Eylül Perşembe 19.45 : Fenerbahçe – Dinamo Kiev

15 Eylül Perşembe 22.00 :  Stade Rennais FC – Fenerbahçe

6 Ekim Perşembe 22.00 : Fenerbahçe – AEK Larnaca

13 Ekim Perşembe 19.45 : AEK Larnaca – Fenerbahçe

27 Ekim Perşembe 19.45 : Fenerbahçe – Stade Rennais FC

3 Kasım Perşembe 23.00 : Dinamo Kiev – Fenerbahçe

Jorge Jesus’un Oyun Anlayışı Ve Gelen İntikam Fırsatı

Avrupa Ligi ‘nde gruplara kalan sarı – lacivertli temsilcimizde yeni teknik adam Jorge Jesus futbol takipçilerinin takımda en çok konuştuğu isim olmayı sürdürüyor. Fenerbahçe ‘nin Portekizli teknik adam direktörlüğünde izlettiği futbol taraftarın ve futbol takipçilerinin beğenisini kazanırken Jorge Jesus da büyük övgü topladı.  Portekizli teknik adamnın en dikkat çeken özelliği ise tercih ettiği ilk 11 ‘in montelenmiş isimlerden ziyade rakip takım oyuncuları ve oyun sistemine göre şekil alması oldu. Rakip sistemi analiz ederek 4 lü veya 3 lü savunma yapan takımlara göre farklı 11 ler sahaya sürmesi teknik adama başarı getiren en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Fenerbahçe ‘nin yer aldığı grupta dikkat çeken bir unsur da var. Evinde uzatmalarda mağlup olarak Şampiyonlar Ligi ‘ne veda ettiği rakip Dinamo Kiev ile sarı – lacivertli temsilcimiz aynı grupta yer alıyor. İlk maç da yine Dinamo Kiev ile oynanacak. Jorge Jesus maçın boğazında düğüm gibi kaldığını ve Dinamo Kiev ile tekrar oynamak istediğini gruplar açıklanmadan önce belirtmişti.  Gruplar açıklandıktan sonra Dinamo Kiev başkanı da Fenerbahçe ile ilgili konuştu. Her ay güçlenen bir takım olduğunu ve intikam almak isteyeceklerini belirterek maçın ilginç geçeceğine vurgu yaptı.