Fransa Euro 2020’de Hayal Kırıklığı Yarattı

Euro 2020’de beklentileri karşılayamayan tek takım Türkiye değildi. 2018 Dünya Kupası şampiyonu Fransa A Milli Futbol Takımı da beklentilerin bir hayli gerisinde kaldı.

Euro 2020; tüm Türkiye’nin heyecan ile beklediği bir turnuva idi. Türkiye A Milli Futbol Takımı; söz konusu turnuvaya katılıyordu. Milli takımımız ciddi bir hayal kırıklığı yaratarak gruptan çıkamadı.

Fransa Gruptan Rahat Bir Şekilde Çıkmayı Başardı

Fransa; Euro 2020’de son derece zor bir gruba düşmüştü. Almanya, Portekiz ve Macaristan ile aynı gruptaydı. F Grubu için ölüm grubu yakıştırmaları yapılıyordu. Fransa ilk maçında Almanya ile karşı karşıya geldi. Rakibini Mats Hummels’in kendi kalesine attığı gol ile 1-0 yenerek turnuvaya harika bir başlangıç yaptı. İkinci maçında 19 Haziran 2021 tarihinde Macaristan ile karşılaştı. Herkes, Fransa’nın söz konusu maçı çok rahat bir şekilde kazanacağını düşünüyordu. Fakat, Macaristan; 45+2’inci dakikada Fiola’nın attığı gol ile 1-0 öne geçti. Fransa; söz konusu gole 66. dakikada Antoine Griezmann’ın attığı gol ile cevap verdi. Fransa’nın farklı galibiyetine sahne olması beklenen maç 1-1’lik beraberlik ile sona erdi.

Fransa; gruptaki son maçında Portekiz ile karşılaştı. Portekiz; Cristiano Ronaldo’nun penaltıdan attığı gollerle maçta iki defa öne geçti. Fransa; rakibine Karim Benzema’nın attığı iki gol ile cevap verdi. Sonuç olarak, her saniyesi ciddi bir heyecana sahne olan maç 2-2’lik beraberlik ile sonuçlandı.

Horozlar; üç maçta elde ettikleri beş puan ile gruptan birinci çıktılar. Son 16 turundaki rakipleri İsviçre oldu.

İsviçre Maçında Son Yılların En Büyük Hayal Kırıklığı Yaşandı

Fransa; 2018 Dünya Kupası’nın ardından Euro 2020’nin de en büyük favorisi olarak gösteriliyordu. Herkes, Horozlar’ın son 16 turundaki rakipleri İsviçre’yi rahat bir şekilde geçeceğini düşünüyordu. Ancak, bu maç; son yılların en büyük sürprizine sahne oldu. İsviçre; 15. dakikada Haris Seferovic’in attığı gol ile 1-0 öne geçti. Fransa; Benzema’nın iki ve Pogba’nın golleriyle bir anda 3-1’lik üstünlüğe erişti. Ancak, İsviçre maçı bırakmadı. 81. dakikada Haris Seferovic ve 90. dakikada Mario Gavranovic’in attığı gollerle beraberliği yakalayarak maçı da uzatmaya götürdü.

Fransa; uzatma dakikalarında gol bulamadı. Çeyrek finale çıkacak takımı penaltı vuruşları belirleyecekti. Her iki takım da dört penaltı vuruşunu gole çevirdi. Ancak, Kylian Mbappe; son penaltı vuruşunu kaçırdı. İsviçre; maçı 8-7 kazanarak çeyrek finale yükseldi. Fransa; turnuvaya son 16 turunda veda etti.

Takım İçi Anlaşmazlıklar Fransa’nın Sonunu Getirdi

Fransa’da hayal kırıklığı yaratan çok fazla isim vardı. Genç yıldız Kylian Mbappe turnuvayı golsüz tamamladığı gibi penaltı vuruşunu kaçırarak ülkesini çeyrek finalden etti. Bunun yanı sıra, İsviçre maçında Adrien Rabiot ve Paul Pogba’nın tartışması da takımdaki sorunların varlığını gösteriyordu.