FRANSA’DA IRKÇILIK KRİZİ: EURO 2020 İÇİN MARŞ BESTELEMİŞTİ

FRANSA’DA IRKÇILIK KRİZİ: EURO 2020 İÇİN MARŞ BESTELEMİŞTİ

EURO 2020’de (Avrupa Futbol Şampiyonası’nda) mücadele edecek olan Fransa Milli takımını desteklemek maksatlı milli marş besteleyen Kongo asıllı Fransız rapçi Youssoupha tartışmalara neden oldu. EURO 2020 öncesi yaşanılan bu kriz tüm dünyayı Fransa’ya çevirdi.

BARDELLA’DAN TEPKİ

Aşırı sağcı olan Ulusal Birlik Partisi (RN) Başkan Yardımcısı Jordan Bardella, Youssoupha’nın federasyon tarafından “İsmimi maviyle yaz” isimli marşı bestelemek için seçilmesine tepki gösterdi.

Fransa Futbol Federasyonunun marşın bestelenmesi ve Euro 2020’de ülkeyi temsil için Youssoupha’nın seçilmesinin kendisini şoke ettiğini belirtirken, Youssoupha’nın seçilmesiyle Fransa’nın serserilerine boyun eğdiklerini düşündüğünü ifade etti.

Bardella’ya göre Youssoupha, RN Başkanı Marine Le Pen hakkında sert sözler söylemiş ve ayrıca İslam ile göçmen karşıtlığıyla bilinen Eric Zemmour’u da ölümle tehdit etmişti.

Bardella dışında Menard da Youssoupha’nın seçilmesine tepki gösterdi. Bu ikilinin yanı sıra birçok aşırı sağcı siyasetçi de marşın bestecisinin Youssoupha olmasına tepki gösterdi.

Ancak Fransa Spor Bakanı marşın bestelenmesi için doğru bir seçim yaptıklarını ve ırkçılığa tepki gösteren bir sanatçıyı seçtiklerini vurguladı.

EURO 2020 ÖNCESİ FRANSA’DA YOĞUNLAŞAN GÖÇMEN KARŞITI TUTUM

Fransa Hükümet sözcüsü olan Gabriel Attal aşırı sağcıların polemik yarattıklarını söyleyerek tepki gösterdi. Attal yaptığı açıklamada Marine Le Pen’in babası olan ve Euro 1996’da milli futbolcular hakkında utanç verici sözler kullanarak oyuncuların kökenlerinin Fransa’yı temsil etmeyi hak ettirmediğini ifade etmişti.

Fransa’da bölgesel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaşmasıyla göçmen karşıtı tutum da iyice yoğunluk kazanmaya başladı. EURO 2020 marşında geçen bu olaylı sözler de tüm Fransa için tehlikeli bir hal aldı.

AFRIKALILARLA DÜNYA ŞAMPIYONLUĞU

Fransa’yı 2018 Dünya Kupası şampiyonluğuna taşıyan oyuncuların çoğu Afrika kökenli oyunculardan oluşmaktaydı. Fransa milli takımındaki 23 oyuncudan 15’inin Afrikalılardan oluşmaktaydı.

FRANSA’DA IRKÇILIK KRİZİ: EURO 2020 İÇİN MARŞ BESTELEMİŞTİ

İçerisinde birçok farklı kökenden gelen insanı barındıran Fransa’da ırkçılık sorunu ara ara gündeme gelmekte. Daha önce Fransa Futbol Federasyonu Başkanı’nın vermiş olduğu Futbolda ırkçılık yok ya da çok az var ifadeleri futbolcular tarafından da tepki görmüştü.

Patrice Evra futbolda ciddi şekilde ayrımcılık olduğuna dikkat çekerken eski futbolcu Lilian Thuram da futbolda ırkçılığın vr olduğunu söylemiş ve bunun önlenmesi adına yapılabilecekler hakkında konuşmuştu. Ülkeye bu şekilde büyük başarılar getiren Afrika kökenli oyuncuların futbolda çoğunluğu oluşturmasına rağmen ırkçılığa maruz kalması ise irdelenmesi gereken bir konu olarak ortaya çıkıyor.