Futbolun Kırılma Noktası 2004 Avrupa Şampiyonası

Futbolun tam olarak bir yetenek sergisi olduğu, Brezilyalı oyuncuların hem Milli Takım hem de kulüp bazında Brezilyalı oyuncuların hegemonya kurduğu bir dönemde başlayan 2004 Avrupa Şampiyonası, futbolda yeni bir sayfanın açılmasını sağlayan turnuva oldu. Portekiz’in ev sahipliğinde oynanan ve neredeyse hiç kimsenin aklına gelmeyen bir kazananla tamamlanan 2004 Avrupa Şampiyonası futbolda birçok takıma hem örnek oldu hem de cesaret verdi.

Yunanistan’ın Büyük Başarısı

2002 Dünya Kupası’nı kazanan Brezilya’nın etkisiyle tüm Dünya’da yetenekli oyuncuların, resitallerin moda olduğu bir dönemde başlayan 2004 Avrupa Şampiyonası, Portekiz’in ev sahipliğinde yapılmıştı.

Her zaman doğal favori olan takımların yanı sıra Portekiz’in de ev sahibi olmasıyla alakalı olarak avantajları bulunuyordu. İspanya, Yunanistan ve Rusya ile birlikte aynı gruba düşen Portekiz final maçında da başına bela olan Yunanistan’a açılış maçında yenilmiş ancak İspanya ile Rusya’yı mağlup etmeyi başararak gruptan çıkmayı garantilemişti.

Çeyrek Final’de, o dönemlerde daha az takım çeyrek final oynuyordu, Portekiz İngiltere’yi normal süresi 2-2 biten maçta penaltılarla geçerken, Yunanistan turnuvanın ilk büyük sürprizine imza attı ve 1-0’lık skorla Fransa’yı geçti.

Yarı Final’de Portekiz Hollanda’yı 2-1 ile geçerken, Yunanistan yine bir uzatmalara giden maçta Çek Cumhuriyeti’ni 1-0 ile geçmeyi bildi ve finale yükselerek bir sürprize daha imza attı.

Final mücadelesi ise yine Yunanistan’ın sürpriziyle ve yine Charisteas’ın attığı tek golle sona erince futbolda bir mucize gerçekleşti ve kimsenin ihtimal dahi vermediği Yunanistan tarihindeki ilk şampiyonluğunu yaşadı.

Futbolun Değişimi

Yunanistan’ın EURO2004’te kazandığı büyük başarı, kulüp bazında da futbolun değişimine yol açtı. Hatırlanacağı üzere aynı sene futbolun efsane teknik direktörü Jose Mourinho da Porto’nun başında hiç beklenmedik bir şampiyonluğa imza atmış ve Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olmayı başarmıştı.

Mourinho, sonradan Yunanistan’ın kullandığı bu taktiğe benzer taktikleri çok fazla kullanarak birçok başarıya ulaştı. Yunanistan ise aynı başarıyı tekrarlayamadı. 2008’de Grup Aşamasında elenen Yunanistan, 2012’de Çeyrek Final’e katılsa da 2016 ve 2020 turnuvalarında elemeleri geçemediği için turnuvada bulunamadı.

Futbolun en büyük mucizelerinden birisi olan ve halen daha Portekizli taraftarlar ile futbolseverler tarafından eleştirilmeye devam eden Yunanistan’ın tarihi başarısı, hatıralarda her zaman kaldı.

Futbolun ne ilginç bir rastlantısıdır ki EURO2016’da Yunanistan’ın benzeri bir stratejiyle turnuvaya katılan Portekiz, tek 1 maç dışında 90 dakikayı galip tamamlamayı başaramadı ve turnuvanın grup aşamasında oynadığı 3 maçta berabere kaldıktan sonra Son 16, Çeyrek Final ve Final müsabakalarında uzatma dakikalarında attığı golle kupaya uzanmayı başardı.

EURO2004’te daha genç bir oyuncu olmasına rağmen turnuvanın en çok parlayan oyuncularından birisi olan ve futbolda kırılmadık rakor bırakmayan Cristiano Ronaldo, 12 sene sonra kupayı kaldırabilmenin mutluluğunu yaşamayı başardı.