Avrupa Şampiyonaları’nda Üçüncülük Maçı Var Mı

Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020

11 Haziran 2021 tarihinde başlayan Euro 2020; Türkiye adına istenildiği gibi geçmedi. İtalya, Galler ve İsviçre ile aynı gruba düşen temsilcimiz; üç maçta da puan alamadı. Turnuvada yalnızca bir gol atabilen takımımız; büyük hayal kırıklığı yarattı.

Ancak, Türkiye’nin geçmiş yıllarda bu turnuvada son derece iyi maçlar çıkardığını söylemek mümkün! 2008 yılında düzenlenen Avrupa Şampiyonası; halen daha konuşuluyor.

Çeyrek finalde Hırvatistan’ı mucizevi bir şekilde eleyen Türkiye; yarı finalde Almanya’ya karşı şanssız bir şekilde kaybetmişti. Bu noktada, Türkiye; üçüncülük maçı oynamadan ülkemize dönmüştü. Birçok futbolseverin aklında Avrupa Şampiyonaları’nda neden üçüncülük maçı yok sorusu bulunuyor. Gelin, bu soruya cevap verelim!

Avrupa Şampiyonaları’nda Üçüncülük Maçı Olmamasının Sebebini Biliyor Muydunuz?

Herkesin bildiği gibi Dünya Kupası’nda yarı finalde kazanan takımlar final maçını oynuyorlar. Kaybeden takımlar ise üçüncülük maçına çıkıyorlar. Ancak, bu uygulama; Avrupa Şampiyonaları’nda geçerli değil! Peki, bu durumun sebebi nedir?

Avrupa Şampiyonaları’nda üçüncülük maçının olmamasının sebebi 1980 yılına dayanıyor. 1980 yılına kadar düzenlenen tüm Avrupa Şampiyonaları’na dört takım katılmıştı. Ancak, o yıl düzenlenen turnuvaya ilk kez sekiz takım katıldı. İki gruba ayrılan sekiz takım; kendi aralarında mücadele ettiler. Gruplarını lider tamamlayan iki takım final maçını oynarken ikinci sırada tamamlayan takımlar ise üçüncülük maçı oynadılar.

İtalya ve Çekoslavakya arasında oynanan üçüncülük maçı; son derece sıkıcı bir şekilde geçmişti. Normal süresi berabere biten maçın kazananını penaltı vuruşları belirledi. Sonuç olarak, penaltı vuruşları sonucunda rakibini mağlup eden Çekoslavakya; Avrupa Şampiyonası tarihinin ilk ve son üçüncülük maçını kazanmış oldu.

Kamuoyu Tepkisinden Dolayı Üçüncülük Maçı İptal Edildi

1980 yılında oynanan İtalya – Çekoslavakya karşılaşması; futbolseverler tarafından sıkıcı bulundu. Oyuncuların kaleye dahi gitmemesi tepki çekti. Ayrıca, turnuvanın sponsorları da üçüncülük maçının gereksiz olduğuna dair görüş belirtti. Sonuç olarak, 1980 yılındaki turnuvanın ardından Avrupa Şampiyonaları’nda üçüncülük maçı oynanmadı.

Dünya Kupası’nda oynanan üçüncülük maçlarının da temposuz geçtiği biliniyor. Bu yüzden, üçüncülük maçlarının kaldırılması yanlış bir karar olarak yorumlanmıyor.