Avrupa Şampiyonası Elemeleri Tarihi

Avrupa Şampiyonası’na gidiş bileti Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme turlarından geçiyor. O bileti almak için takımlar birbirleriyle kıyasıya mücadele ediyorlar.

Avrupa Futbol Şampiyonası, kıtanın milli takımlar bazındaki en büyük spor organizasyonu olarak varlığını 1960’tan beri koruyor.

4 senede bir yapılan turnuvada, Avrupa’nın en elit sporcuları ile en büyük teknik direktörleri sahne alıyor.

İlk düzenlendiğinde çok kısıtlı sayıda takımın katıldığı Avrupa Futbol Şampiyonası, bugün 24 takımla düzenleniyor. Bu da elbette heyecanın tüm bir kıtanın her noktasına yayılmasına vesile oluyor.

Avrupa Futbol Şampiyonası’nı kazanan takımlar zaten çok büyük bir prestiji evlerine götürüyor ve vatandaşlarını çok mutlu ediyorlar.

Bunun yanında elbette ülkelerin rekabetinin, spor yatırımlarının geldiği noktanın ve spor politikalarının da propagandası yapılıyor.

Üstelik bunun için Avrupa Futbol Şampiyonu olmak da gerekli değil. Turnuvaya katılım sağlamayı başaran ülkeler de pastadan paylarını alıyorlar. Türkiye’nin katılıp tarih yazdığı Euro 2008 bunun en güzel örneği.

O dönemde A Milli Futbol Takımı’mızın gösterdiği olağanüstü performans sayesinde ülkemiz, milyon dolarlar ödeyip yapamayacağı bir tanıtım gerçekleştirmişti.

İşte bu yüzden turnuvaya katılmak bütün ülkelere büyük bir fırsat sunuyor. Ancak katılım elbette çok da kolay değil. Zira Avrupa Futbol Şampiyonası’na kalifiye olabilmek için önce zorlu bir grup aşamasından geçilmesi gerekiyor.

Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri, bu anlamda kıran kırana maçlara sahne oluyor.

Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri Sürecinde Türkiye

Türkiye, tarihi boyunca 15 kez elemelere katıldı. Fakat ne yazık ki bu 15 katılımın sadece 4’ünde Türkiye Futbol Milli Takımı finalleri görmeyi başardı.

Türkiye’nin katılım sağladığı ilk turnuva Euro 96 oldu. Türk futbolunun gelişmeye başladığı yıllarda olan 90’lı yılların ikinci döneminde Türkiye, o zaman 5 takımlı olan gruplarda ikinci olarak finallere gitti.

4 yıl sonra Türkiye’nin artık bir UEFA Kupası şampiyonu takımı ve onun omurgasını oluşturan yıldızlarla dolu kadrosu vardı. Yine 5 takımlı grupta ikinci olan milliler, play off maçında İrlanda’yı saf dışı bırakarak turnuvaya katıldı ve çeyrek finale kadar gitti.

Türkiye, diğer turnuvası için 8 yıl bekledi. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri’nde yine ikinci olarak finallere gidilip orada tarih yazıldı. 2016’da ise Spor Toto’ya dönen hesaplardan sonra grup üçüncüsü olarak turnuvaya katıldık.

Elemelerin En Başarılıları

Avrupa Futbol Şampiyonası

Elemelere en çok katılan ülke İspanya oldu. 15 kez eleme aşamasında boy gösteren Matadorlar, bunların 10’unda finallere kalmayı başardı.

İspanya’nın ardından en çok katılım gösteren ülke olan Hollanda ise 13 elemesinin 9’unda finallere gitti.

Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri’ne en çok katılım sağlayan ülke konumundaki Almanya ise (Batı Almanya dönemi ile birlikte), 12 denemesinin hepsinde adını turnuvaya yazdırdı.

Elemeler tarihinde en çok maçı İrlanda oynarken (121), en çok galibiyeti ise İspanya (81) aldı. En fazla mağlup olan takım ise 109 maçının 92’sini kaybeden Lüksemburg oldu.