Avrupa Şampiyonası’nda Ortak Kader

Bu yıl Türk futbolu adına çok kötü geçmeye devam ediyor ve bu durumu anlamanın en kolay yollarından biri Avrupa Şampiyonası performanslarına bakmak olarak görünüyor. A Milli Takım’ın EURO2020’de gösterdiği korkunç performanstan sonra yine ümitli olduğumuz U17 turnuvasında da Genç Milli Takımımız çok kötü bir hayal kırıklığı yarattı. Önce İspanya sonra da Sırbistan karşısında oynanan müsabakalardan mağlubiyetlerle ayrılan Ay Yıldızlı çocuklarımız bir üst tura yükselme şanslarını kaybettiler.

Değişmeyen Durumlar

Türk futbolu tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşıyor ve bu kötü dönemde yaşanan her bir gelişme beraberinde farklı bir tartışmayı da getirmeye devam ediyor.

A Milli Takımın çok büyük ümitlerle katıldığı EURO2020’de yarattığı ve yaşattığı hayal kırıklığı tüm futbolseverlerin hatırında. Nitekim Türk futbolunu yakından takip edenler bu turnuva üzerinden okuyarak kötü sürecin başlangıcını net bir şekilde ortaya koyabilirler.

Bununla birlikte kaderin değişebileceğine inandığımız U17 Avrupa Şampiyonası’nda U17 Milli Takımımızın kötü performansı da bizde yine hayal kırıklığı yarattı. 16 Mayıs’ta İsrail’de başlayan turnuvada oynadığımız ilk müsabakada turnuvanın favorilerinden biri olan İspanya’ya 2-0’lık sonuçla boyun eğmek zorunda kalmıştık.

Bu sonuçtan sonra hedeflerimizi Sırbistan ile oynanacak müsabakaya çevirmiştik ancak genç oyuncularımız bu müsabakadan da 2-1’lik sonuçla mağlup ayrıldılar. Grupta 3 maç oynanacağını da hatırladığımızda ne yazık ki bir turnuvada daha erken havlu atmak zorunda kaldığımız gerçeğiyle yüzleşmiş olduk.

Kırmızı Beyazlı takımımız grubundan bir üst tura çıkma şansını kaybetti. Belçika ile oynanacak maçtan sonra ülkeye dönecek olan gençlerin üstünde bir hasar yaratılmamasıysa en büyük temennimiz olacak.

Sorumlu Kim

Türkiye U17 Milli Takımı’nın Avrupa Şampiyonası’ndan elendiğini gördüğü bu süreçte sporseverlerin diğer alanlarda gelen Avrupa şampiyonluklarına da sevindiğini hatırlatmakta fayda var.

Tekvando ve boks alanlarında kadın sporcularımız harikalar yaratırken, THY Euroleague’de de Anadolu Efes bir kez daha şampiyon olarak çok büyük bir başarıya imza atmış oldu. Tüm bu gelişmeler aynı süreçlerde yaşanırken futbolda neden bu kadar başarısız olduğumuz çok daha fazla sorgulanmaya başlayacak.

Bununla birlikte bu turnuvayla alakalı olarak hesabı kim verecek ve fatura kime kesilecek merak konusu. Her ne hikmetse söz konusu Milli Takımlar olunca koltuklarında rahatça oturanlar burunlarından kıl aldırmayan insanlara dönüyorlar.

Turnuva daha başlamadan kadroyla alakalı olarak pek çok tartışma başlamıştı. Pek tabii kendi neslinin dünyaca ünlü isimlerinden biri olan Arda Güler’in sakatlığı bu bağlamda takımımızı etkiledi. Bununla birlikte turnuvanın asıl maksadının tüm sorumluluğu bir oyuncunun üstüne yükleyerek gelecek başarıyı kendi başarımızmış gibi göstermek olmadığı da kesin.

Tüm bu süreçlerden sonra herhalde birileri başarısız olduğunu kabul edecektir. Zaten eğer bu durum gerçekleşmezse bizim turnuvalara katılım amacımızla alakalı gözden geçirmemiz gereken pek çok nokta olduğu da anlaşılır.