COVID19 GÖLGESİNDE AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI

Covid19 gölgesinde Avrupa Futbol Şampiyonası! 1960’tan beridir her 4 yılda bir yapılan Avrupa Futbol Şampiyonası’nı bu sene COVID-19 pandemik salgını vurdu. Korona virüsü sebebi ile EURO 2020 belirsizlikler içinde kaldı. Maçların seyircisiz oynanmasından sonra EURO 2020 COVID-19 önlemleri kapsamında 2021 yaz ayına ertelenmişti.

İNGİLTERE EV SAHİPLİĞİ YAPABİLİR

UEFA resmi açıklama yaparak 2021 yılında oynansa bile turnuvanın resmi adının geçerliliğini koruduğunu ve değiştirilmeyeceğini söylemişti. Maçların yapılacağı statlar da ertelenmeden önce yavaş yavaş açıklanmaya başlanmıştı. Pandemiden olumsuz etkilenen EURO 2020 ise UEFA’nın karar verememesi sonucunda belirsizlikler içine gömüldü. Bunca zaman geçmesine rağmen EURO 2020 hala belirsizliğini koruduğu sorulara ev sahipliği yapmaya devam ederken farklı tartışmaları da alevlendirmeye başladı.

Kültürel etkileşimi arttırıp futbol zevkini dünyanın dört bir yanına yaymak ve Avrupa’nın kemer sıkma politikasına UEFA’nın da ayak uydurmaya çalışması amacıyla 12 veya 13 farklı ülkede ve şehirde düzenleneceği konuşulan EURO 2020’nin henüz hangi ülkelerde ve statlarda oynanacağı pandemi yüzünden hala belli değil. Geçen günlerde ise İngiltere Futbol Federasyonunun UEFA ile iletişime geçerek bütün maçlara tek başına ev sahipliği yapmak istediğini belirtmesi ile gözler UEFA’ya çevrildi.

TEK BİR ÜLKEDE YAPILMA FİKRİ

UEFA bu istek üzerine henüz resmi bir açıklama yapmadı. İngiltere’de, İngiliz Futbol Federasyonunun bu isteği özellikle pandemi dikkate alındığında olumlu karşılanırken ev sahibi diğer ülkeler İngiliz Futbol Federasyonunun bu isteğine henüz bir yorumda bulunmadı. UEFA tarafından henüz bir açıklama gelmezken turnuvanın ev sahiplerinden biri olan İngiltere’nin tek başına ev sahipliğini istemesi ise farklı ülkelerin spor camialarında da tartışmaları alevlendirdi. 12 farklı ülkede yapılması planlanıyorken UEFA’nın planlarını da COVID-19 pandemik salgını bozdu. 12 farklı ülkede yapılacak olan maçların virüs salgınından ne derece etkileneceği hem siyasi çevrede hem sağlık çevresinde hem de spor çevrelerinde tartışılırken UEFA’nın 12 farklı ülke fikrine artık temkinli yaklaştığı bildirildi.

Bütün bu süreci özellikle de Dünya Sağlık Örgütünün açıklamalarını ve Dünya genelinde artan COVID-19 vaka sayılarını dikkate aldığımızda UEFA’nın 12 farklı ülke fikrinden vazgeçerek 2021 yaz ayına ertelenen EURO 2020’nin tek bir ülkede yapılması fikrine de sıcak yaklaştığı bildirildi.