Euro 2020 Birçok Ülke İçin Kötü Geçti

Covid-19 dolayısıyla bir yıl ertelenen Euro 2020; bilhassa Türkiye için ayrı bir öneme sahipti. Milli takımımız; son olarak 2016 yılında düzenlenen Avrupa şampiyonasına katılmıştı. Ancak, kötü sonuçlar alarak gruptan dahi çıkamamıştı. 2018 yılında Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası’na katılım hakkı elde edemeyen milli takımımız; yeni teknik direktörü ve yenilenen kadrosu ile Euro 2020’de yer almak istiyordu.

Türkiye; Avrupa Şampiyonası’na katılım hakkını elde etti. Milli takımımızın turnuvada neler yapacağı çok merak ediliyordu. Fakat, Türkiye; gruptaki üç maçını da kaybetti. Grup sonuncusu olarak turnuvaya erken veda etti. Hatta, turnuvaya katılan 24 takımın en kötüsü olarak kötü bir rekora imza attı.

Milli Takımımızın Kadrosu Büyük Tartışma Yarattı

11 Haziran 2021 ila 11 Temmuz 2021 tarihleri arasında düzenlenen Euro 2020’ye katılan ülkelerden birisi de Türkiye oldu. Şenol Güneş’in kadro seçimi çok tartışıldı. Pandemi dolayısıyla ülke takımlarına 26 kişilik kadro oluşturma şansı verildi. Ancak, maç kadrosunda daha az oyuncu olacaktı.

Şenol Güneş; Galatasaray’ın genç yıldızı Kerem Aktürkoğlu’nu üç maçın da kadrosuna almadı. Galatasaray ile güzel bir sezon geçiren oyuncunun takımın kanat oyuncusuna olan ihtiyacı apaçık ortada iken kadroda dahi olmaması büyük tepki topladı. Kerem Aktürkoğlu’nun yerine performansıyla büyük eleştiri alan Kenan Karaman’ın oynatılması; Şenol Güneş’in hanesine eksi olarak yazıldı.

Burak Yılmaz; 2020 – 2021 sezonunda Fransa Ligue1’de Lille ile şampiyonluk yaşamıştı. 36 yaşındaki oyuncunun bu turnuvada takımımıza büyük katkı sağlayacağı düşünülüyordu. Fakat, Burak Yılmaz; grup maçlarında eski formundan çok uzak bir görüntü çizdi. Pozisyona dahi giremediği maçlar oldu. Bu noktada, 2020 – 2021 sezonunun ikinci yarısında Galatasaray’da iyi bir performans sergileyen ve kritik gollere imza atan Halil Dervişoğlu’nun oynatılmaması çok konuşuldu. Şenol Güneş; bilhassa Kerem ve Halil’e yer vermeyerek taraftarların tepkisini çekti.

Fransa Turnuvanın En Sorunlu Takımlarından Birisi Oldu

2018 yılında Dünya Kupası’nı kazanan Fransa; Euro 2020’nin en büyük favorilerinden birisi olarak gösteriliyordu. Almanya, Portekiz ve Macaristan ile aynı grupta yer alsa da bu gruptan rahat bir şekilde çıktı. Fakat, son 16 turunda İsviçre’ye dramatik bir şekilde yenilerek turnuvaya çok erken veda etmiş oldu.

Fransa teknik direktörü Didier Deschamps’ın oyuncu tercihleri çok tartışıldı. Fransa’nın kadrosunda birbirinden önemli yıldızlar bulunuyor. Ancak, Deschamps’ın savunma ağırlıklı bir taktik ile maçlara çıkması çok eleştirildi. İsviçre maçında Rabiot ile Pogba’nın tartışması takım içerisindeki huzursuzlukları gösteriyordu. Bunun yanı sıra, Mbappe; Griezmann’ın takım içerisindeki rolünden bir hayli rahatsızdı.

Almanya Aradığını Bulamadı

2006 yılından bu yana Almanya’yı çalıştıran Joachim Löw; son turnuvasında başarısız bir görüntü çizdi. Turnuvaya erken veda eden Almanya’da da oyuncu tercihleri çok tartışıldı. Bilhassa Havertz, Gnabry ve Sane’nin yeterince şans bulamadığı aşikar idi.