Euro 2020 C Grubunda Neler Yaşandı

Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020

11 Haziran 2021 tarihinde başlayan Avrupa Şampiyonası’nda grup maçları sonlanmak üzere! Gruplarda ilk iki sırayı alan takımların yanı sıra üçüncü olan dört takımın da bir sonraki tura kalacağı biliniyor. Birbirinden güçlü kadrolara sahip iddialı takımların yer aldığı Euro 2020’nin dikkat çeken gruplarından birisi de C grubuydu.

C Grubunda Hangi Ülkeler Bulunuyordu?

1988 yılında düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nı kazanan Hollanda; C grubunun favorisi olarak dikkat çekiyordu. Euro 2016’ya katılamayan Hollanda; bu turnuvada şampiyon olmayı hedefleyen takımlardan birisi!

Ünlü futbolcu Andriy Shevchenko yönetiminde Euro 2020’ye katılan Ukrayna; göze hoş gelen futbolu ile turnuvanın sürpriz yapabilecek takımları arasında gösteriliyordu. Bunun yanı sıra, Avusturya futbolu son dönemdeki başarıları ile dikkat çekiyor. David Alaba başta olmak üzere birçok Avusturyalı futbolcu; Avrupa’nın önde gelen takımlarında forma giyiyor. 2008 ve 2016 yıllarında olmak üzere iki kez Avrupa Şampiyonası’na katılan Avusturya; C grubundan çıkması muhtemel takımlar arasında bulunuyordu.

C grubunda yer alan son ülke ise turnuvaya ilk kez katılan Kuzey Makedonya! Kadrosunda bulunan Goran Pandev ve Eljif Elmas gibi isimler daha önce Türkiye’de de forma giymişti. Kuzey Makedonya’nın turnuvanın en güçsüz takımlarından birisi olacağı öngörülüyordu.

Turnuvadaki İlk Maçlar Nasıl Tamamlandı?

Gruptaki ilk mücadelede Avusturya ile Kuzey Makedonya karşı karşıya geldi. Bükreş’te oynanan mücadelenin kazananı Avusturya oldu. Lainer, Gregoritsch ve Arnautovic’in attığı gollerle mücadeleyi kazanmasını bilen Avusturya turnuvaya iyi bir başlangıç yapmış oldu. Kuzey Makedonya’nın tek golü ise tecrübeli isim Goran Pandev’den geldi.

Grubun bir diğer mücadelesinde Hollanda ile Ukrayna karşı karşıya geldi. Bu maç; Euro 2020’nin en zevkli karşılaşmalarından birisiydi. Maçı kazanan Hollanda oldu. Hollanda’ya galibiyeti getiren golleri Wijnaldum, Weghorst ve Dumfries kaydetti. Ukrayna’nın golleri ise Yarmolenko ve Yaremchuk’tan geldi.

İkinci Mücadeleler Grubun Favorilerini Ortaya Çıkardı!

17 Haziran 2021 tarihinde oynanan maçta Ukrayna ile Kuzey Makedonya karşı karşıya geldi. Yarmolenko ve Yaremchuk; Ukrayna’ya galibiyeti getiren golleri atarken Kuzey Makedonya’nın tek golü ise Alioski’den geldi.

Grubun diğer maçında Hollanda; Avusturya’yı Dumfries ve Depay’ın atmış olduğu gollerle 2-0 mağlup etti.