Euro 2020 Hollanda Nasıl Puanlar Aldı

Hollanda Euro 2020’de nasıldı. Bir dönemin potansiyel gösteren, 2010 Dünya Kupası’nda finalde kaybettiği maçta dahi en büyük şanssızlığı o dönemin lokomotif takımı İspanya ile karşılaşmış olmak olan Hollanda uzun zamandan bu yana eski günlerini arıyor.

Euro 2012’de elemelerde gösterdiği harika performanstan sonra tek bir maçı dahi kazanamadan grup sonuncusu olan, Euro 2016’ya katılım dahi gösteremeyen Portakallar için Euro 2020 küllerinden yeniden doğma şansını beraberinde getirdi. EURO 2020‘de Hollanda nasıldı peki?

EURO 2020’de Hollanda İçin Eski Günler

Belki kadro 2010 veya 2014 Dünya Kupası’nda başarılı sayılan kadro kadar üstün değil. Ancak var olan kadroda De Ligt, Wijnaldum, Frankie De Jong, Memphis Depay gibi her pozisyonda uluslararası düzeyde isim yapmış oyuncuların varlığı da yadsınamaz.

Nitekim Portakal Hollanda Milli Takımı, bu turnuva bazında, çok önemli bir hücum oyununu ve hatta gruplar aşamasında belki de turnuvanın en iyi oyununu oynadılar. Wijnaldum, Depay gibi oyuncularla maçlara göre hücum aksiyonları harikulade düzenleyen Hollanda bu turnuvada belirli konularda da sıkıntı yaşadı.

Bu sıkıntılardan bir tanesi uzun vadeli olan yıldız oyuncu sorunu, diğeri ise daha kısa vadeli sayılabilecek olan Frank De Boer olarak karşımıza çıktı.

Teknik Direktörün Önemi

Futbol, her geçen gün, televizyonda izlenen veya zihinlerde oynanandan çok daha detaylı ve çok daha karışık bir hale gelen bir oyun. Bugün en önemli futbol oyunlarından biri olan Football Manager’in uzun süreli oyuncuları dahi oyunun detay katılarak zorlaştırılması konusunda şikayetçi oluyorlar.

Durum böyle olunca oyunu oluşturan her bir yapıtaşı da bir o kadar daha önemli oluyor. En iyi kadro, en iyi taraftar, en iyi stadyum, en iyi yönetim sizde olsa dahi teknik direktörünüz iyi değilse kazanma şansınız oldukça düşecektir. Alınan olumsuz sonuçlarda teknik direktöre fatura kesilmesi kötü bir alışkanlık ama Hollanda bazında bu durum oldukça yerindeydi.

Frank De Boer, tüm turnuva boyunca yaptığı ve yapamadığı değişikliklerle, oyunu okuyamamasıyla deyim yerindeyse takımını baltalamış oldu. Oyunun tempo kazandığı zamanlarda yaptığı değişikliklerle tempoyu düşüren hocanın bu değişiklikleri oldukça eleştirildi.

Özellikle son 16 turunda kaybettikleri Çek Cumhuriyeti maçında De Ligt’in kırmızı kart görmesiyle birlikte üstüne daha yük binen hoca bu durumu yönetemedi, oyunu okumada problemler yaşadı. Nitekim turnuva sonrasında görevine son verilen Frank De Boer’in yerine Hollanda’nın daha alışkın olduğu Louis Van Gaal getirildi.