Euro 2020 Şampiyonu İtalya

11 farklı ülkenin ortaklaşa düzenlediği 2020 Avrupa Şampiyonası’nı kazanan takım İtalya olmuştu. Bu İtalya tarihinde 2. Avrupa şampiyonluğu anlamına geliyordu. Peki bu nasıl oldu, bekleniyor muydu? Helin bu sorulara cevaplar arayalım.

İtalya Favori Değildi

İtalya turnuvaya Roberto Mancini önderliğinde geldi. Bir dönem Galatasaray’ı da çalıştırmış olan İtalyan teknik adam, pek çok İtalyan hoca gibi savunmaya ve bloklar arası mesafeye verdiği önemle tanınıyordu. Galatasaray’a da geldiği zaman antrenmanda oyunculara sıklıkla çalıştırdığı şey topa göre pozisyon alma ve saha içinde takımın bloklar halinde kaymasıydı.

2010 yılından sonra ise dünyada savunma değil hücum futbolu öne çıkmıştı ve hücum futbolu oynayan takımlarla hücum oynatan hocaların başarıları söz konusuydu. Guardiola’nın bir anlamda futbolda yaptığı devrim etkisini milli takımlar düzeyinde de fazlasıyla hissettiriyordu. Elbette ki İtalya her zaman bir futbol ekolü olmuştu ve bir turnuva varsa İtalya o turnuvada mutlaka iddialı takımlar arasında yer alırdı ancak bu turnuvanın favorisi kesinlikle İtalya değildi. İtalya’nın turnuvayı kazanması sürpriz diye tanımlanamaz elbette, ancak 2020 Avrupa Şampiyonası’nın asıl favorileri İspanya ve özellikle de Almanya’ydı.

İtalya 1

Ayrıca turnuva öncesinde İtalya’da Roberto Mancini’nin kadro tercihi de tartışılmıştı. Özellikle 200 doğumlu Giacomo Raspadori‘nin 26 kişilik kadroya alınması şaşkınlık yaratmıştı çünkü genç forvet henüz İtalya formasını hiç giymemişti bile. Bu arada genç oyuncu turnuvada Gök Mavilerin formasını sadece grup aşamasındaki Galler maçında 15 dakika için giydi.

Savunma Futbolu Zaferi Getirdi

2020 Avrupa Şampiyonası öncesinde hücum futbolunun ön plana çıkacağını düşünen otoriteler yanıldılar. Aslında Gök Maviler savunma futbolu oynuyordu diyemeyiz, elbette hücum diyor, gol atıyordu. Ancak Gök Mavilileri, diğer gol atan güçlü takımlardan ayıran çok önemli bir unsur vardı, İtalya gol yemiyordu. Grup aşamasında oynadığı 3 maç sonunda 7 gol atıp hiç gol yemeyen İtalyanlara karşılık gol grup aşamasında yemeyen bir diğer takımın ise diğer finalist İngiltere olması sanıyoruz ki bu turnuvanın şifreleri açıklamaya ve turnuvayı özetlemeye yeter.

İtalya 2

Turnuva boyunca finale gelene kadar oynadığı 6 maçta sadece 3 gol yiyen İtalya, final maçı da dahil olmak üzere oynadığı 7 maçın hiçbirisinde 1 golden fazla golü kalesinde görmedi. Fakat daha ilginç bir şey de vardı. Diğer finalist İngiltere de yarı final maçına kadar hiç gol yemeden geldi. İngiltere turnuva boyunca akan oyunda sadece 2 golü kalesinde görürken bunlardan birini Danimarka, diğerini ise Gök Mavililer atmıştı.

Sonuç olarak 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası özelinde otoritelerin pek çoğu yanıldı. Hücum futboluyla övülen, favori denilen Almanya final dahi göremedi. Pas futbolunun mucidi İspanya kötü bir turnuva geçirdi. Dikine ve kanat futbol ekolünü temsil eden ve aslında savunması ile çok da öne çıkmayan İngiltere yarı finale kadar gol yemeden gelip herkesi şaşırtırken kendi genlerinde olanı yapan, yine bildiğini oynayan İtalya tarihine şanlı ve hak edilmiş bir zafer daha ekledi.