Euro 2020’de Galler Yalnızdı

Euro 2020’de Galler Yalnızdı

Covid-19 nedeniyle taraftarlarının maçlara gitmemesini isteyen Galler Futbol Federasyonu Galler’in turnuvada gösterdiği performanstan memnun olmalı. Öyle ki milli takımımızla aynı grupta bulunan Galler, yükseldiği son 16 turunda turnuvanın talihsiz takımlarından Danimarka’dan aldığı 4-0’lık mağlubiyete rağmen olumlu bir görüntü sergiledi.

Futbol tarihinde ne kadar rastlanır bilinmez ama kulüp kariyerini bırakıp sadece milli takımda devam etmek isteyen süper yıldız Bale’in önderliğinde arkadaşları grup aşamasında aldığı İsviçre beraberliği ve Türkiye galibiyetiyle kendilerinden bekleneni yerine getirdi. EURO 2020‘de Galler yeterli değildi.

Euro 2020’de Galler Yalnızdı

EURO 2020’de Yalnızların Ülkesi

Bu sayede son 16 turuna kalan takımın önemli oyuncularından bir tanesi olan Gunter’in ise canını sıkan durumlardan bir tanesi takım olarak yaşadıkları yalnızlıktı.

Turnuvanın formatı nedeniyle birçok ülkede oynanan maçlarda yalnız kaldıklarını ifade eden Gunter, diğer takımların kendi taraftarları önünde oynama fırsatını bulduklarını ancak kendilerinin sadece maçlara giden kafileden ibaret olduklarını söylüyor ancak taraftarlarının kendileriyle aynı hisleri hissettiğini düşündükçe kendini teselli ettiğini ifade ediyordu.

Euro 2020’de Galler Yalnızdı

Nasıl Devam Edecek?

Ülkenin nüfusu da göz önünde bulundurulduğunda en azından son 20 senede Ryan Giggs ve Gareth Bale gibi çok önemli iki yıldızı yetiştirmiş bir ülke Galler. Aaron Ramsey, Ben Davies, Daniel James gibi oyuncularıyla belirli bir standardı yakalamış olsalar da yıldızları Bale konusunda çok istisnai bir sıkıntı yaşıyorlar.

Ryan Giggs futbolculuk kariyeri boyunca yakaladığı istikrar, oynadığı oyun ve kazandığı başarılarla öne çıkan bir oyuncuydu. Gareth Bale ise oynadığı şaşalı oyun, özellikle ilk dönemlerinde attığı sprintler ve büyük bonservis bedelleriyle yaptığı transferlere rağmen futbolu sevmediğini defalarca ifade etmiş bir oyuncu.

Bunların yanında yaşadığı sakatlıklar da Bale’in hanesine yazılmak durumunda kalan eksilerden bir tanesi. Bale, artık iyiden iyiye kulüp bazında oynamayı istemediğini ifade eden açıklamalarıyla bu sevgisizliği futbolseverlere deklare etmiş durumda. Kulüp bazında oynamadan sadece kendi hazırlıkları ve milli takım kamplarında bu durumu ne kadar idare edebilir veya bu ihtimal gerçekleşir mi bilinmez.

Kaldı ki kişisel hazırlıkları da futboldan haz etmeyen Bale’in inisiyatifine kalan bir durum olacak. Her ne yaşanırsa yaşansın hem futbol camiası hem de Galler Milli Takımı Bale’in futbolu golf kadar sevmemesinden kaynaklı şanssız olduklarını düşünüyorlardır.